Program ramowy Nocy Muzeów 2017

Opublikowano: 10.05.2017

Noc Muzeów 2017
13 maja w godzinach 15.00 – 24.00

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego – koordynator wydarzenia

Inauguracja Roku Jubileuszowego Muzeum

hasło przewodnie: Lata 20 –te, lata 30-te

W PROGRAMIE:

bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych: etnograficznej, archeologiczne, historycznej, sztuki i przyrodniczej

BLOK HISTORYCZNO – MILITARNY – dziedziniec muzealny, w godz. 15.00 – 19.00

• prezentacja umundurowania i uzbrojenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz.,
  • prezentacja niemieckiego transportera opancerzonego półgąsienicowego SdKfz 250d o  nazwie własnej ROSI stanowiącego własność Muzeum
  • prezentacja stanowiska Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – prezentacja historyczno-militarna umundurowania i wyposażenia wojskowego
    z okresu II wojny światowej

16.00 - 20.00 – Błąkające się Białe Damy – Miejsce: Plac Kościuszki - Galeria Tomaszów – Muzeum

15.00 - 19.00 – prezentacja rękodzieła Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Piotrkowskiego w Tomaszowie Mazowieckim

BLOK ARTYSTYCZNY – sala wystaw czasowych, w godz.15.00 – 23.00

15.00 – otwarcie Nocy Muzeów 2017

• Inauguracja obchodów Roku Jubileuszowego Muzeum
  • 90/90 czyli 90 muzealiów na 90-lecie Muzeum” – prezentacja multimedialna
  • „ Kiedy będziesz zakochany…” - piosenki  dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe, opiekun: Małgorzata Karazim
  • pokaz taneczny zespołu Impet z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe (opiekun: Monika Saktura)

15.30 – koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim

16.00 – „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” – otwarcie wystawy i prezentacja filmu zrealizowanego przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Film i wystawa pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” zostały zrealizowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach jednego z  projektów edukacyjnych przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a także przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Zdjęcia do filmu kręcone były w  Tomaszowie Mazowieckim, natomiast jego scenariusz powstał w oparciu o  materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, które znalazły się również na wystawie.

Stoisko promocyjne archiwum będzie miało formę prezentacji historyczno-militarnej kolekcji militariów, z których część wykorzystywana była w charakterze rekwizytów podczas kręcenia filmu. Przedmioty te pochodzą z prywatnej kolekcji dyrektora archiwum dr. Tomasza Matuszaka. Poniżej przesyłam również link do fotorelacji, ukazującej takie stoisko podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Radomsku:

17.00 – Pokaz  Klubu Sportowego ASTER w Tomaszowie Mazowieckim

18.00 – „ Prześwity myśli” – spotkanie autorskie z p. Elizą Segiet

19.00 –  XIX Aukcja Kolekcjonerska

19.00 – „90/90 czyli 90 muzealiów na 90-lecie Muzeum” - prezentacja multimedialna

19.15 – prezentacja filmu „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” – Archiwum Państwowe w

Piotrkowie Trybunalskim

21.00 – „Szlagiery dwudziestolecia międzywojennego” – koncert zespołu wokalno – aktorskiego „ SONANTO”

22.00– Finał Nocy Muzeów  2017

• „ Białe Damy na konferencji w Pałacu Ostrowskich”
  • Losowanie upominków dla uczestników  Nocy Muzeów 2017

Galeria Tomaszów

WYSTAWY:

• Wystawa fotografii dawnego Tomaszowa - parking oraz strefa relaksu przy Food Court
  • „90/90 czyli 90 muzealiów na 90-lecie muzeum” - pasaż

ATRAKCJE DODATKOWE w godzinach 15:00 -23:00:

• Atrakcje sceniczne - opowieści z życia Tomaszowa
  • Spotkanie z kataryniarzem
  • Noc zakupów
  • Od 20:00 wieczorne “przyjęcie” połączone z konkursem

Miejskie Centrum Kultury filie Skansen Rzeki Pilicy, PTT Groty Nagórzyckie

PTT Groty Nagórzyckie , od godz. 16.00

• bezpłatne zwiedzanie Grot
  • wyświetlanie filmu “Historia piaskiem pisana”
  • spotkanie z legendarnym lokatorem Grot - Zbójem Madejem
  • wernisaż prac malarskich Pani Marii Zygmunt - “mamy Sławka”

Skansen Rzeki Pilicy, od godz. 16.00

• bezpłatne zwiedzanie Skansenu
  • 00 - uroczyste otwarcie wystawy pt. “100 -lecie Ligii Morskiej i Rzecznej w Polsce. 90 -lecie LMiR w Tomaszowie Maz.”
  • 00 - Mini -recital piosenki szantowej w wykonaniu solistów Chóru Miejskiego ARTIS GAUDIUM z Tomaszowa Maz.
  • wystawa plenerowa pt.” Tomaszowskie Bractwa Wiosła”
  • prezentacja pojazdów w wykonaniu Stowarzyszenia Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych WETERAN
  • prezentacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej BATALION TOMASZÓW
  • prezentacja klasy o specjalizacji pożarniczej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Maz.
  • pokaz starych drewnianych łodzi i kajaków
  • wspólne śpiewogranie przy ognisku

Tradycyjnie, dzięki Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, podczas Nocy Muzeów 2017 uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu  autobusami MZK na trasie Muzeum - Galeria Tomaszów  - Trasa Podziemna Groty Nagórzyckie - Skansen Rzeki Pilicy -  Muzeum ( godziny odjazdów autobusów: 16.00, 17.00, 19.00, 20.00)