Oddział Piotrkowski Stowarzyszenia Twórców Ludowych 21 października br. świętował jubileusz 40.lecia działalności. Uroczyste obchody, połączone z  finisażem wystawy „Mistrzowie tradycji” odbyły się w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Przyjechali twórcy ludowi z regionów opoczyńskiego, brzezińskiego, rawskiego i  piotrkowskiego, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego w Lublinie – Katarzyna Ufniarz, i  Krzysztof Butryn, Wicemarszałek województwa łódzkiego – Dariusz Klimczak, władze powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego. Swoją obecnością zaszczycili również dyrektorzy i etnografowie z muzeów województwa łódzkiego.

Część oficjalną rozpoczęła śpiewem Urszula Tomasik, twórczyni ludowa z  Ziębowa. Gości powitali Dorota Bill – Skorupa, dyrektora tomaszowskiego Muzeum oraz Michał Adam Pająk, etnograf, natomiast role Stowarzyszenia w  promowaniu i zachowaniu dla potomnych tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej oraz historię piotrkowskiego Oddziału przedstawiły Wiesława Bogurat, wieloletnia dyrektor Muzeum i Zofia Pacan, prezeska Oddziału Piotrkowskiego STL. Uczestniczący w uroczystości twórcy otrzymali podziękowania, kwiaty oraz egzemplarze książki pt. „Mistrzowie Tradycji”, którą specjalnie na jubileusz 40-lecia STL przygotowali Wiesława Bogurat i Michał Pająk, etnografowie i opiekunowie merytoryczni OP STL. Prezes Zarządu Głównego w Lublinie nagrodził najprężniej działające i najzdolniejsze twórczynie ludowe: Zofię Pacan, Mariannę Rzepkę, Genowefę Kosiacką – Bąk, Annę Kołodziejczyk, Józefę Marszałek i  Elżbietę Pokorę – Domańską. Z programem artystycznym wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy oraz Kapela Gmajów , a na zakończenie zaproszono wszystkich na jubileuszowy tort i poczęstunek przygotowany przez członkinie stowarzyszenia.

Uroczystość odbyła się w scenerii wystawy pt. „Mistrzowie Tradycji – Sztuka Ludowa Twórców OP STL w 40-lecie działalności”. Prezentowane eksponaty pochodziły ze zbiorów działu etnograficznego Muzeum oraz prywatnych kolekcji twórców ludowych zrzeszonych w OP STL. Wystawa prezentowała tradycyjne dyscypliny sztuki ludowej, takie jak: kowalstwo, plecionkarstwo, tkactwo, garncarstwo, plastykę papierową i obrzędową, rzeźbę, stroje, hafty i koronki. Przedstawione zostały prace najzdolniejszych współcześnie działających twórców ludowych z regionów rawskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i brzezińskiego. Wyeksponowano fotografie zasłużonych, zmarłych członków, którzy zapisali się złotymi głoskami w historii OP STL.
Ekspozycja jest podsumowaniem 40 lat pracy twórców ludowych zrzeszonych w OP STL oraz zachętą dla młodych, prężnie działających twórców do kultywowania tradycyjnego rzemiosła.

Dużym sukcesem Oddziału jest zweryfikowanie poprzez badania terenowe nowych twórców ludowych. We wrześniu br. jedenastu twórców, którzy pretendowali do przystąpienia w struktury OP STL, zostali pozytywnie ocenieni przez sekcję sztuki ludowej w Lublinie. Podczas jubileuszu zostały wręczone legitymacje członkowskie następującym osobą: Barbarze Kagankiewicz z regionu rawskiego, Agnieszce Radomskiej i Alicji Zimnickiej z regionu brzezińskiego, Wandzie Plich z regionu z  piotrkowskiego, Katarzynie Wągiel, Halinie Miązek, Paulinie Zakrzewskiej, Danucie Jurek, Teresie Białek, Annie Wołynkiewicz oraz Małgorzacie Gąsiorek z regionu opoczyńskiego. Wszystkie twórczynie zadeklarowały owocną współpracę z Oddziałem.

Michał Adam Pająk,
etnograf, opiekun merytoryczny OP STL

Bilet za warsztaty muzealne dla Muzealnej Akademii Malucha 8,00 zł/os.