Opublikowano: 3 października 2014

Wśród wielu rocznic przypadających w roku bieżącym jest także ta – może najważniejsza – 100. rocznica powstania Legionów Polskich.

W te doniosłe obchody wpisuje się także Muzeum w Tomaszowie Maz. im.Antoniego hr.Ostrowskiego. Dla uczczenia jubileuszu rozpoczęcia Czynu Legionowego przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną „Legiony to-żołnierska nuta…”. Głównym elementem wystawy będzie prezentacja sylwetek tomaszowian-żołnierzy Legionów Polskich. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ich fotografie i dokumenty-w większości oryginalne.Całość uzupełniona zostanie militariami oraz archiwaliami z okresu I wojny światowej związanymi tematycznie z walką bohaterskich legionistów oraz pamiątkami legionowymi z lat II Rzeczpospolitej.

W przygotowaniu tej ciekawej wystawy partnerami Muzeum tomaszowskiego będą :Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb., Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz., Związek Piłsudczyków-Koło w Tomaszowie Maz. oraz prywatni kolekcjonerzy.

W podcieniach Muzeum będzie można dodatkowo zapoznać się z wystawą planszową przygotowaną przez Archiwum Państwowe w  Piotrkowie Tryb. poświęconą historii Legionów Polskich w latach 1914-1917.

Uroczyste otwarcie wystawy „Legiony to-żołnierska nuta…” nastąpi w Muzeum w Tomaszowie Maz. 15 października br. o  godz.14.00.Ekspozycję będzie można zwiedzać do 23 listopada br.

Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy bowiem dokładnie sto lat temu w połowie października 1914 r.wyruszyła z Tomaszowa pierwsza grupa ochotników do Legionów Polskich.

Zapraszamy na otwarcie wystawy oraz do jej zwiedzania!

mgr Andrzej Kędzierski