38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Opublikowano: 17 grudnia 2019

img_9265_3.JPG

W piątek 13 grudnia 2019 r. w Muzeum w  Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego odbyła się uroczystość zorganizowana przez Urząd Miasta i Muzeum uroczystość upamiętniająca 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Uroczystość rozpoczął występ utalentowanych młodych ludzi z Miejskim Centrum Kultury, którzy zaśpiewali pieśni najmocniej kojarzone z wydarzeniami początku lat 80. XX w. Maciej Kowalski zaśpiewał „Mury” Jacka Kaczmarskiego, a Maria Bernacka – „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Następnie wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego Izabela Śliwińska odczytała okolicznościowy list prezydenta miasta Marcina Witko.

Następnie historyk Muzeum dr Daniel Warzocha wygłosił wykład „13 grudnia 1981 – fakty i ludzie”, przedstawiając wydarzenia stanu wojennego. Po wykładzie Jolanta Goździk z muzealnej biblioteki oprowadziła po jednodniowej wystawie „13 grudnia 1981 roku w Tomaszowie Mazowieckim”, która wzbudziła duże zainteresowanie obecnych. Na wystawie można było zobaczyć m.in. oryginalny sztandar „Solidarności” z „Wistomu”, ulotki, powielacz, a także archiwalne zdjęcia z marszu głodowego i poświęcenia sztandarów „Solidarności” z tomaszowskich fabryk (z udziałem ówczesnego redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” – późniejszego pierwszego premiera III Rzeczypospolitej Tadeusza Mazowieckiego).

W spotkaniu uczestniczyli świadkowie wydarzeń sprzed 38 lat – weterani „Solidarności”, a także miłośnicy historii oraz duża grupa młodzieży z I, II i III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim. Dla licealistów była to żywa lekcja historii – w nieoficjalnej części spotkania mieli okazję poznać porozmawiać z ludźmi, którzy uczestniczyli w walce o demokratyczne przemiany w Polsce w latach 80. XX w.
dr Daniel Warzocha
asystent działu historyczno-numizmatycznego