„BEZ SZTANCY. Biżuteria i Plakiety”

Opublikowano: 30 marca 2017

Tomaszowskie Muzeum serdecznie zaprasza na wydarzenie artystyczne 7 kwietnia 2017 r. na godz. 18.00.
Wystawa „BEZ SZTANCY. Biżuteria i Plakiety” której autorem jest Piotr a Pastusiak zachwyci każdego miłośnika tej niezwykle pięknej sztuki i biżuterii.

Piotr Pastusiak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom w 1997 r. w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. A. Szadkowskiego.
W głównym nurcie jego zainteresowań leży biżuteria unikatowa, w której wykorzystuje się tradycyjne techniki złotnicze, metaloplastyczne i kowalskie. Autor posługuje się techniką repusowania i kucia. Technika ta wymaga dużych umiejętności i dobrego surowca. Została wyparta w dużej mierze w XIX wieku przez sztancowanie metalu w gotowych formach – stąd tytuł wystawy: „bez sztancy”.

Artysta poszukuje prostoty, przenosząc kowalskie techniki w miniaturową formę. W swoich Obiektach nawiązuje do sztuki m.in. baroku.
Według artysty repusowanie, jest to połączenie rysunku, rzeźby i biżuterii. Można je powiesić zarówno oprawione w ramę na ścianie, jak i eksponować na szyi czy ręce.

Jego prace z zakresu biżuterii, rysunku i malarstwa znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą (Kanada, USA, Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja czy Anglia.)

Dzieła jubilerskie były pokazywane m.in. na wystawach: w Łodzi, Monachium, Gdańsku, Warszawie.
Wystawa będzie prezentowana do 30 kwietnia 2017 r. w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15. Zapraszamy.

plakatpiotrpastusiak2.jpg