Tadeusz Seweryn, twórca tomaszowskiego Muzeum, zapalał w młodzieży z którą współtworzył Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Tomaszowie Mazowieckim pragnienie poznania najbliższego otoczenia, kultury ludowej, przyrody. Zachęcał do samodzielnych badań. Widział w tych działaniach czynnik wychowawczy, pogłębiający uczuciowy stosunek do ziemi ojczystej, czy po prostu jak pisał w „Orlim Locie”: […] ruch, rozruszanie płuc wdechem świeżego powietrza, wyrwanie się z zaduchu izb mieszkalnych i zakurzonego miasta jest już czynem poważnym – cóż dopiero, gdy łączy się z poznaniem drogą autopsji, którą stawiać musimy zawsze ponad poznanie z książek, czyli poznawanie z rezultatów cudzego poznania (nr 10 z grudnia 1931 roku, „Ideologja Kół Krajoznawczych”).
Korzystając z powyższych wskazówek chcemy zachęcić do poznawania bliskiego otoczenia poprzez przyłączenie się do Akcji organizowanej przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Na naszych stronach internetowych planujemy utworzenie listy – bazy ciekawych, niezwykłych, potężnych drzew Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic. Może pozwoli to na rozwinięcie ciekawej formy turystyki skierowanej na poszukiwanie WYJATKOWYCH drzew, jednocześnie uwrażliwi na nasze przyrodnicze dziedzictwo. Do współpracy zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli podzielić się z innymi swoimi odkryciami. Dzieci, dorosłych, a wśród nich nauczycieli wraz z uczniami. Zdjęcia drzew z informacjami o ich lokalizacji: miejscowość, ulica, współrzędne geograficzne, obwód zmierzony na wysokości 1,30 nad powierzchnią gruntu, ciekawostki można przesyłać na adres mailowy [email protected] lub [email protected]. Jeżeli nie będziecie Państwo pewni z jakim gatunkiem macie do czynienia spróbujemy go oznaczyć. Natomiast współrzędne geograficzne można poznać dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej GOOGLE MAPS (do pobrania na telefon komórkowy). Regulamin udostępniania zdjęć znajdziecie Państwo na muzealnej stronie internetowej w zakładce EDUKACJA lub www.parkilodzkie.pl/npk/aktualnosci. Nasze hasło to MASZ SERCE DO DRZEW?
W siedzibie Muzeum (Pałac Ostrowskich) lub siedzibie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych można odebrać notes, która pomoże zebrać dane na temat drzew. Notes można również POBRAĆ ze strony internetowej Muzeum (zakładka EDUKACJA) – https://www.muzeumtomaszow.pl/edukacja/akcja-masz-serce-do-drzew lub ze strony www.parkilodzkie/npk/aktualnosci.
Osoby, którym uda się zebrać informacje o przynajmniej 9 drzewach zapraszamy po odbiór nagród (przynosimy swój notes z wpisanymi drzewami) do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim lub do Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.
Pozdrawiamy serdecznie i czekamy na tropicieli drzew…