Dawno temu w Tomaszowie…

Opublikowano: 17 stycznia 2019

Szanowni Państwo,

w imieniu swoim i Autorów zapraszam Państwa do podróży w przeszłość, podróży wyjątkowej, bowiem przypominającej dzieje Tomaszowa Mazowieckiego poprzez budynki uwiecznione w dawnej odsłonie, czasem już nieistniejące, poprzez najstarsze ulice, którym jedynie zmieniono nazwę oraz poprzez styl ubierania się ludzi końca XIX i początku XX wieku.
„Dawno temu w Tomaszowie. Tomaszów i tomaszowianie na starej fotografii i pocztówce” to album wydany z okazji przypadającej w 2018 r. rocznicy 230-lecia istnienia Tomaszowa Mazowieckiego (licząc od pierwszej wzmianki pisanej o istnieniu miejscowości zamieszczonej w księgach parafialnych wsi Tobiasze w 1788 roku). Poprzez pocztówki pochodzące ze zbiorów specjalnych muzealnej biblioteki oraz zdjęcia z działu historycznego Muzeum pokazany został dawny Tomaszów, jego architektura i mieszkańcy ze szczególnym uwzględnieniem Rodziny Ostrowskich – założycieli miasta.
Album ze względu na objętość publikacji, prezentuje niepełny zbiór muzealnych pocztówek i zdjęć dotyczących tej tematyki. Będzie ona kontynuowana w kolejnych tomach „Dawno temu w Tomaszowie…”.
Bardzo dziękuję pracownikom Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego za przygotowanie publikacji. Jolancie Goździk – starszemu bibliotekarzowi i dr. Danielowi Warzosze – historykowi za opracowanie materiałów do albumu oraz tekst wprowadzający .Grażynie Srebrzyńskiej – starszemu renowatorowi działu sztuki za oprawę graficzną wydawnictwa.

Dorota Bill-Skorupa
Dyrektor Muzeum