Dolina Rzeki Pilicy – od źródeł do ujścia w fotografii Zygmunta Dziedzińskiego

Opublikowano: 8 kwietnia 2014

Zygmunt Dziedziński – tomaszowianin, emeryt, były pracownik ZWCH WISTOM, prywatnie pasjonat turystyki pieszej i rowerowej, fotograf amator – autor ponad 30 000 zdjęć,  miłośnik przyrody.

„Dolina Rzeki Pilicy-od źródeł do ujścia w fotografii Zygmunta Dziedzińskiego” to tytuł ekspozycji czasowej prezentowanej w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego od 12 kwietnia do 11 maja 2014 r.

Ideą  Autora  wystawy jest zabranie widzów w podróż doliną Pilicy ukazując  na fotografiach urok i piękno  rzeki oraz atrakcyjne miejsca z jej otoczenia, zarówno  znane, jak i te mniej znane, do których czasem można dotrzeć jedynie pieszo lub rowerem.

247 zdjęć przedstawia Pilicę, nadpilicką przyrodę i miejscowości przez które przepływa, o różnych porach dnia  i  roku. Wspaniałe wprowadzenie do  tematyki zdjęć  stanowi informacja o rzece, w której Zygmunt Dziedziński przedstawił  krótko historię Pilicy oraz kilka ciekawostek związanych z jej biegiem. Dopełnieniem są wybrane wydawnictwa poświęcone rzece w postaci albumów, folderów i map. Wśród nich unikatowa mapa z roku 1964 r, która przedstawia wstęgę rzeki jeszcze bez Jeziora Sulejowskiego.

dolina.jpg