Opublikowano: 19 października 2009

Są pierwsze efekty wystawy „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 45”. Wśród licznie zwiedzających wystawę tomaszowian znalazły się osoby, które okazało się mają w domowych szufladach niezwykle ciekawe eksponaty nawiązujące treścią do tych prezentowanych na ekspozycji.

2 października br. odwiedziła Muzeum p. Joanna Domalik – Drożdż, która przekazała w darze dla działu historii niezwykle ciekawe pamiątki po swoim dziadku Józefie Kosiórze byłym żołnierzu 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tomaszowski robotnik Józef Kosiór brał udział w obronie Polski we wrześniu 1939 r. Po 17 września 1939 r. znalazł się w niewoli radzieckiej. Latem 1941 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez gen. W. Andersa. W sierpniu 1942 r. opuścił terytorium ZSRR w drugiej fali ewakuacyjnej i znalazł się w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie organizującej się pod dowództwem brytyjskim. Józef Kosiór następnie znalazł się w składzie formowanego 2 Korpusu PSZ. Przydzielony został do 7 pułku artylerii przeciwlotniczej lekkiej. Wraz z Korpusem wziął udział w chwalebnej kampanii apenińskiej w latach 1944 – 45.
Dosłużył się stopnia starszego bombardiera. Po zakończeniu wojny wrócił do Wielkiej Brytanii do Polski w listopadzie 1946 r.

Wśród przekazanych eksponatów znalazł się m. in. brezentowy worek na rzeczy osobiste używany przez żołnierzy 2 Korpusu PSZ oaz 32 zdjęcia wykonane w latach 1943 – 45 na terenie Iraku, Palestyny oraz Włoch.

Dyrektor oraz st. Kustosz działu historii Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz. zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta o przekazywanie do Muzeum przechowywanych w mieszkaniach wśród rodzinnych pamiątek wszystkich ciekawych eksponatów związanych z historią Tomaszowa Maz. oraz jego mieszkańców.

Wszystkie pozyskane eksponaty pomogą nam w pracy naukowej oraz wzbogacą kolejne wystawy historyczne poświęcone przede wszystkim historii naszego miasta.

mgr Andrzej Kędzierski

Zobacz również

Tomaszowianie – ofiary zbrodni katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. stalinowskie NKWD dokonało mordu na co najmniej 21 768...
Więcej

Partnerzy

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Koło Filatelistyczne Kalejdoskop Kulturalny Reymont Moniuszko Park Rodego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny

Kontakt

Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego

ul. POW 11/15 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Godziny otwarcia
Pon. nieczynne dla zwiedzających
Wt. 11:00 - 15:00
Śr. 11:00 - 15:00
Czw. 11:00 - 15:00
Pt. 10:00 - 15:00
Sob. 11:00 - 15:00
Niedz. 11:00 - 15:00
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00
Bilety na wystawy stałe
Bilet wstępu normalny 8,00 zł/os.
Bilet wstępu ulgowy 4,00 zł/os.
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 3,00 zł/os.
Dzieci do lat 7 (zwiedzanie indywidualne) wstęp bezpłatny
Sobota wstęp bezpłatny