Opublikowano: 19 października 2009

Są pierwsze efekty wystawy „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 45”. Wśród licznie zwiedzających wystawę tomaszowian znalazły się osoby, które okazało się mają w domowych szufladach niezwykle ciekawe eksponaty nawiązujące treścią do tych prezentowanych na ekspozycji.

2 października br. odwiedziła Muzeum p. Joanna Domalik – Drożdż, która przekazała w darze dla działu historii niezwykle ciekawe pamiątki po swoim dziadku Józefie Kosiórze byłym żołnierzu 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tomaszowski robotnik Józef Kosiór brał udział w obronie Polski we wrześniu 1939 r. Po 17 września 1939 r. znalazł się w niewoli radzieckiej. Latem 1941 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez gen. W. Andersa. W sierpniu 1942 r. opuścił terytorium ZSRR w drugiej fali ewakuacyjnej i znalazł się w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie organizującej się pod dowództwem brytyjskim. Józef Kosiór następnie znalazł się w składzie formowanego 2 Korpusu PSZ. Przydzielony został do 7 pułku artylerii przeciwlotniczej lekkiej. Wraz z Korpusem wziął udział w chwalebnej kampanii apenińskiej w latach 1944 – 45.
Dosłużył się stopnia starszego bombardiera. Po zakończeniu wojny wrócił do Wielkiej Brytanii do Polski w listopadzie 1946 r.

Wśród przekazanych eksponatów znalazł się m. in. brezentowy worek na rzeczy osobiste używany przez żołnierzy 2 Korpusu PSZ oaz 32 zdjęcia wykonane w latach 1943 – 45 na terenie Iraku, Palestyny oraz Włoch.

Dyrektor oraz st. Kustosz działu historii Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz. zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta o przekazywanie do Muzeum przechowywanych w mieszkaniach wśród rodzinnych pamiątek wszystkich ciekawych eksponatów związanych z historią Tomaszowa Maz. oraz jego mieszkańców.

Wszystkie pozyskane eksponaty pomogą nam w pracy naukowej oraz wzbogacą kolejne wystawy historyczne poświęcone przede wszystkim historii naszego miasta.

mgr Andrzej Kędzierski

Zobacz również

Spotkanie z p. Mieczysławem Górą odwołane!
Niestety jesteśmy zmuszeni odwołać spotkanie z p. Mieczysławem Górą. O nowym terminie spotkania poinformujemy Państwa we właściwym czasie.  
Więcej
Zapraszamy na wykład Pana Mieczysława Góry
Po dłuższej przerwie zapraszamy na „Spotkania z historią i nie tylko…”. W piątek 1 października o godz. 11.00 w sali odczytowej Muzeum wykład „Poszukiwania mogił...
Więcej

Partnerzy

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Koło Filatelistyczne Kalejdoskop Kulturalny Reymont Moniuszko Park Rodego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny

Kontakt

Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego

ul. POW 11/15 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Godziny otwarcia
Pon. nieczynne dla zwiedzających
Wt. 10:00 - 15:45
Śr. 10:00 - 15:45
Czw. 10:00 - 15:45
Pt. 10:00 - 15:45
Sob. 10:00 - 15:45
Niedz. 10:00 - 15:45
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00
Bilety na wystawy stałe
Bilet wstępu normalny 8,00 zł/os.
Bilet wstępu ulgowy 4,00 zł/os.
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 3,00 zł/os.
Dzieci do lat 7 (zwiedzanie indywidualne) wstęp bezpłatny
Sobota wstęp bezpłatny