Opublikowano: 5 kwietnia 2009

W dniach od 20 marca do 3 maja br. w Muzeum eksponowana jest wystawa czasowa pt. „Dzieje i blask bursztynu” ze zbiorów Działu Bursztynu  Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Zwiedzając ekspozycję będzie można się dowiedzieć o narodzinach bursztynu. W kilkunastu gablotach prezentowane są okazy naturalnych form bursztynu bałtyckiego. Zadziwiają piękne przykłady inkluzji roślinnych, takich jak: pręciki kwiatowe, fragmenty liści, łuski osłaniające pąki, fragment gałązki żywotnika oraz inkluzji zwierzęcych z pająkami, wijami, termitami, karaczanami, chrząszczami, motylami, muszkami itp.

Ponadto przedstawiono okazy bursztynu pochodzącego z różnych złóż występujących na terenie Polski, Ukrainy, Rosji i Niemiec. Z bursztynu już w paleolicie wykonywano amulety i rozmaite ozdoby używając do obróbki narzędzi kamiennych, krzemiennych, skóry i kości. Fragment ekspozycji dotyczy techniki obrabiania bursztynu w okresie pradziejowym i współcześnie oraz nazewnictwa jubilerskiego. Szczególnie atrakcyjne są ozdoby w postaci brosz, naszyjników, wisiorków, wykonane przez znanych artystów – bursztynników z różnych odmian tego surowca. W jednej gablocie prezentowane są  imitacje, które do złudzenia przypominają oryginalny bursztyn.

Ciekawostką jest zastosowanie bursztynu w lecznictwie ludowym w postaci różnych specyfików, np. tabaczki na katar, nalewki na różne dolegliwości, gryzaczka na ząbkowanie itd.

Ekspozycję uzupełnia zbiór pięknych kolorowych plakatów promujących różne imprezy w kraju i zagranicą, na których prezentowany był bursztyn.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej interesującej wystawy.