Opublikowano: 14 września 2009

W bieżącym roku 2009 obchodzimy już 17 z kolei Europejskie Dni Dziedzictwa. Pierwsze Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się w roku 1991 z inicjatywy Rady Europy. Polska dołączyła dwa lata później. Obecnie w obchody EDD włącza się 49 państw. Przez poznawanie własnego dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz propagowanie regionalnych akcentów obywatele Europy łączą się we wspólnej inicjatywie.

We wrześniu tego roku pokrywają się one z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Hasło tegorocznych obchodów „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” jest więc po części związane z rocznicą wybuchu największej z wojen.

Ogólnopolskie obchody edycji 2009 EDD zainaugurowane zostały 12 września br. w Kołobrzegu. W trakcie obchodów udostępnione są dla zwiedzających zabytkowe obiekty i placówki kultury, takie jak muzea, skanseny, parki i ogrody, w których organizowane są wówczas wystawy, koncerty, wykłady, wycieczki śladami historii, warsztaty itp.
W dniach 12-13 oraz 19 – 20 września w całej Polsce odbędą się imprezy kulturalne poświęcone historii, architekturze obronnej, bitwom, miejscom pamięci, pamiątkom historycznym i militarnym. W tych dniach wstęp instytucji wpisanych w program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny.

W tegoroczne obchody EDD, podobnie jak w roku ubiegłym, włączyła się także nasza placówka prezentując w okresie od 29 sierpnia do 11 października br wystawę czasową pt. „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 1945”, organizując sesję naukową „Militarne i polityczne aspekty udziału Polski w II wojnie światowej” w dniu 9 września br. oraz wydając publikację pod tym samym tytułem, zawierającą materiały z sesji.

W dniach 12 – 13 oraz 19 – 20 września wstęp do Muzeum jest bezpłatny.