Fajki gliniane z badań wykopaliskowych na Wawelu

Opublikowano: 23 sierpnia 2013

Od 24 sierpnia do 6 października 2013 r. Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji czasowej o tematyce archeologicznej pn. „Fajki gliniane z badań wykopaliskowych na Wawelu”.

Wystawa zrealizowana według scenariusza Magdaleny Szewczyk-Wojtasiewicz pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i prezentuje zbiór fajek znalezionych podczas badań archeologicznych wzgórza wawelskiego w Krakowie, przeprowadzonych w latach 1948-2009. Zbiór znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, liczy ponad 870 egzemplarzy. Na wystawie można zobaczyć znaczną jego część, gdyż zaprezentowano 313 eksponatów. Najstarsze fajki pochodzą z 1 ćw. XVII w. i wykonano je w holenderskiej Goudzie. Bardzo interesujące są pochodzące z wieku XIX fajki porcelanowe, zwane holenderkami. Na wystawie prezentowane są również dodatkowe elementy fajek, takie jak ozdobne metalowe kryzy i kapturki wieńczące gliniane i porcelanowe główki.

Wystawę uzupełniają plansze informacyjne o historii wzgórza wawelskiego, historii badań archeologicznych na Wawelu, a także o dziejach fajczarstwa.

główka fajki w kształcie bucika damskiego,XVIII-połowa XIX w. fajki2.jpg