„Historia tomaszowskich Żydów”

Opublikowano: 1 lutego 2013

Jesienią 2012 roku przypadła 70.rocznica zagłady tomaszowskiego getta. Ta tragiczna rocznica skłoniła Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim do przypomnienia mieszkańcom miasta roli jaką odegrali Żydzi w jego historii. W tym celu zorganizowana została sesja naukowa prezentująca wkład ludności żydowskiej w rozwój Tomaszowa Maz. na przestrzeni XIX i XX wieku.

Sesja zorganizowana przez Muzeum w Tomaszowie Maz. im. A. hr. Ostrowskiego odbyła się dnia 4 października 2012 roku w sali obrad Rady Miejskiej Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz. Na sesji wygłoszono cztery referaty:

1. prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak, Społeczeństwo żydowskie Tomaszowa Mazowieckiego w okresie zaborów,
  2. mgr Sławomir Ostrowski, Żydzi w życiu gospodarczym Tomaszowa Mazowieckiego w okresie międzywojennym,
  3. prof. dr hab. Marta Nartonowicz-Kot, Życie polityczno-społeczne żydowskiej ludności Tomaszowa Mazowieckiego w okresie międzywojennym,
  4. mgr Adam Sitarek, Zagłada tomaszowskich Żydów w czasie II wojny światowej.

Efektem sesji jest wydawnictwo noszące identyczny jak sesja tytuł „Historia tomaszowskich Żydów”. W wydawnictwie zamieszczono wymienione powyżej referaty. Publikację wstępem opatrzył mgr Andrzej Kędzierski. Recenzentem wydawnictwa jest prof. dr hab. Jarosław Kita.

Wydawnictwo można nabyć w tomaszowskim Muzeum.

mgr Andrzej Kędzierski

historia-tomaszowskich-zydow1.png