Kolejna migawka przyrodnicza

Opublikowano: 6 listopada 2018

Druga migawka przyrodnicza. Na zdjęciu zaprezentowano czaplę siwą (Ardea cinerea L.), sfotografowaną na początku października 2018 roku w sąsiedztwie Niebieskich Źródeł. U czapli nie występuje dymorfizm płciowy. Oznacza to, że samice i samce są takie samej wielkości i maja podobne upierzenie. Skrzydła, wierzch ciała i ogon szare. Rozpiętość skrzydeł 160 – 195 centymetrów. U dorosłych czapli głowa jest biała z czarnymi pasami nad oczami i ozdobnymi piórami na potylicy. Młode osobniki są bardziej jednolicie szare, dotyczy to szczególnie mniej kontrastowego ubarwienia głowy. Na szyi widoczne ciemne pióra układające się w pionowe pasy. Czaple gniazdują w koloniach lęgowych zwanych czaplińcami. Budują gniazda w koronach wysokich drzew, rzadziej w rozległych trzcinowiskach. Przez hodowców ryb uważane są za szkodniki. Zjadają lub uszkadzają wiele ryb. Dorosłe osobniki dzienne potrzebują do 500 gram pokarmu. Oprócz ryb zjadają także gryzonie, płazy, owady. Groźną bronią czapli jest jej dziób, którym celnie trafia w oko intruza.
Magdalena Sepkowska
_dsc0064.jpg

Zdjęcie czapli siwej: ks. Mariusz Turczyński

p1010769.jpg