Migawka przyrodnicza – Park Solidarność

Opublikowano: 3 kwietnia 2019

Na piękne, wiosenne runo naszego Parku Solidarność ma wpływ przede wszystkim płynąca Wolbórka i wysokie drzewa. To nad płynącymi wodami rosną lasy łęgowe. W ich skład wchodzą olsze czarne, wiązy, jesiony, topole czarne, dęby szypułkowe. Te drzewa spotykamy w Parku Solidarność. W runie odnajdziemy złoć żółtą – typowy gatunek dla łęgów oraz zawilce gajowy i żółty, a także kokorycz pełną, występujące również w cienistych lasach liściastych, niekoniecznie rosnących nad rzekami. Wymienione rośliny to geofity – rośliny cebulowe i kłączowe, które teraz korzystają z większego natężenia światła. Nie jest ono przesłonięte przez bezlistne gałęzie drzew. Pędy nadziemne złoci, zawilców czy kokoryczy zamierają gdy na drzewach pojawiają się liście i światło w niewielkim stopniu dociera do dna parku. Niekorzystne dla nich warunki przetrwają w postaci cebul (złoć) i kłączy (zawilce i kokorycz).

Tekst i zdjęcia: Magdalena Sepkowska
Źródło: W. Matuszkiewicz, Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa 2001

kokorycz-pelna.jpg
Kokorycz pełna