Opublikowano: 17 grudnia 2015

Pod takim hasłem odbywały się tegoroczne warsztaty Bożonarodzeniowe zorganizowane przez dział etnograficzny tomaszowskiego Muzeum.
Stroiki, aniołki i gwiazdki z kolorowych papierów można było wykonać podczas przedświątecznych spotkań w Muzeum. Dzieci i młodzież uczyli się wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Twórcze spędzanie czasu przez młodych ludzi wywoływało u Nich wiele pozytywnych emocji. Etnograf w świątecznej atmosferze przekazał wiedzę dotyczącą wiejskiego obchodzenia Bożego Narodzenia na przełomie XIX i XX wieku. Przypomniał o nie kultywowanych już zwyczajach, między innymi o karmieniu opłatkiem zwierząt, wnoszeniu snopów słomy do domu oraz wypiekaniu opłatków przez organistę. Wyświetlany był również film etnograficzny wykonany na zlecenie Muzeum pt: Idą Kolędnicy, który przedstawiał zwyczaj „Chodzenia Herodów”. Na zakończenie warsztatów wszyscy śpiewali tradycyjne kolędy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wykonaną ozdobą świąteczną.