Opublikowano: 19 października 2009

W dniu 28 września br. dział historii tomaszowskiego Muzeum przejął archiwum kombatanckie od Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych.

Archiwum składa się z teczek personalnych 1.614 osób. W skład każdej teczki wchodzą ankiety, życiorysy, wspomnienia oraz zdjęcia byłych żołnierzy formacji regularnych walczących na frontach wschodnim i zachodnim w latach II wojny światowej, byłych partyzantów i członków ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Przekazane akta dotyczą zmarłych (najczęściej do końca 2005 r.) członków Koła.
Dokumentacja dotycząca tomaszowskich kombatantów i więźniów z lat II wojny światowej, która znalazła się w naszym Muzeum jest bezcennym świadectwem losów mieszkańców Tomaszowa Maz. , ważnym fragmentem historii naszego miasta.

Materiały zgromadzone w archiwum posłużą do pracy naukowej poszerzającej naszą wiedzę o wojennej historii Tomaszowa Maz. i jego mieszkańców.

mgr Andrzej Kędzierski