Nauki dawne i niedawne w Muzeum

Opublikowano: 23 marca 2015

Dotykaj, krzycz, usłysz,  zobacz, czyli wszystko to czego zazwyczaj w  muzeach się nie robi.
Od 18 marca do 10 maja br. w tomaszowskim Muzeum prezentowana jest  interaktywna wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius  zatytułowana „ Nauki dawne i niedawne”.

Ekspozycja adresowana  jest  do wszystkich grup odbiorców –  dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jej założenie to nauka poprzez działanie, doświadczanie i eksperymentowanie –  dotknąć, zobaczyć i posłuchać, a  więc wszystko to, czego w muzeach  zazwyczaj robić nie wolno. Dzięki temu wystawa w prosty sposób pokazuje i wyjaśnia zjawiska fizyczne, matematyczne oraz przyrodnicze, otwierając  przed zwiedzającym ciekawostki i eksperymenty naukowe, pozwalając  poczuć się jak w  laboratorium naukowym.   Ekspozycja podzielona jest na 4 tematy: W  świecie fal; Zmierzyć czas; Kąty na niebie i na Ziemi; Między bitem i  abakiem. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach z modelami przyrządów do samodzielnej obsługi, zwiedzający mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe i m.in. zobaczyć obraz swego głosu, rozróżniać różne rodzaje fal, zmierzyć czas różnymi przyrządami od piaskowej klepsydry poczynając, na pomiarach patronimicznych kończąc, zrozumieć wreszcie, jak starożytny abakus przyczynił się do skonstruowania komputera i  poeksperymentować sposobami liczenia.
Wystawa jest propozycją na odkrywanie świata poprzez eksperymenty naukowe   i wspaniałym sposobem  rodzinnego, interaktywnego spędzenia czasu.

Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 15.45, w piątki w  godz. 10.00 – 19.00

Bilet wstępu: 5 zł./os

nauki-dawne.jpg