Ponad 1500 osób odwiedziło tomaszowskie Muzeum podczas tegorocznej Nocy Muzeów 2017, która w naszym mieście odbyła się 13 maja 2017 r. Dla przypomnienia, Noc Muzeów polega na udostępnianiu wnętrz przez muzea, galerie i instytucje kultury dla zwiedzających bezpłatnie w godzinach nocnych. Co do terminu, zazwyczaj jest to druga lub trzecia sobota maja. W tym roku w Tomaszowie Mazowieckim Noc Muzeów zorganizowana została tydzień wcześniej niż ogólnopolska, dzięki czemu Tomaszowianie będą mogli odwiedzić inne miasta 20 maja, a mieszkańcy innych miast mogli przyjechać do Tomaszowa, a takich gości było wielu.Tomaszowskie Muzeum od 2007 r. włącza się w Europejską Noc Muzeów, nie tylko udostępniając bezpłatnie swoje wnętrza, ale także przygotowując wiele atrakcji i koordynując to wydarzenie w mieście.
Tegoroczna Noc Muzeów była dla naszej placówki wyjątkowa , ponieważ właśnie tym wydarzeniem zainaugurowane zostały obchody 90 lecia działalności tomaszowskiego Muzeum. Jesteśmy jednym z trzech najstarszych muzeów regionalnych w województwie łódzkim obok Muzeum Regionalnego w Wieluniu i Łowiczu.
Tomaszowskie Muzeum zostało powołane w roku 1927 z inicjatywy Tadeusza Seweryna którego rzeźbę można podziwiać w muzealnym hallu , oraz osób z zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym i działa 90 lat. Stąd hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów były „Lata 20 –te, lata 30-te”
W programie muzealnych atrakcji oprócz zwiedzania wystaw stałych: etnograficznej, archeologicznej, historycznej, sztuki i przyrodniczej zorganizowany został na dziedzińcu muzealnym BLOK HISTORYCZNO – MILITARNY a w nim:
- prezentacja umundurowania i uzbrojenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz.,
- prezentacja niemieckiego transportera opancerzonego półgąsienicowego SdKfz 251D o nazwie własnej ROSI stanowiącego własność Muzeum
- prezentacja stanowiska Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – prezentacja historyczno-militarna umundurowania i wyposażenia wojskowego z okresu II wojny światowej
Spacerując po centrum Tomaszowa można było spotkać Błąkające się Białe Damy zaproszone na Konferencję w pałacu Ostrowskich o godz. 22.oo. Były to uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim, które pod opieką nauczycielek pp. Mirosławy Płachety i Ewy Stańczak – Świderskiej przygotowały widowisko specjalnie na Noc Muzeów i inaugurację obchodów 90-lecia działalności naszej placówki.
Damy „ błąkały się” nie tylko po pałacowych salach i parku, ale także odwiedziły Galerię Tomaszów oraz Plac Kościuszki. O godzinie 22.00 spotkały się w sali wystaw czasowych na konferencji w pałacu Ostrowskich by omówić program uroczystości, które planowane są w ramach obchodów Roku Jubileuszowego Muzeum.
Na stałej wystawie etnograficznej można było podziwiać wyroby rękodzieła Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Piotrkowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Tradycyjnie w sali wystaw czasowych zorganizowany został blok artystyczny,
O godz. 15.00 po oficjalnym zainaugurowaniu obchodów Roku Jubileuszowego Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego rozpoczął się przepiękny koncert pt :
„ Kiedy będziesz zakochany…” . Podopieczni p. Małgorzaty Karazim – uczestnicy zajęć wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe przypomnieli piosenki dwudziestolecia międzywojennego . Wystąpili kolejno:
- JULIA STĘPIEŃ
„KIEDY BĘDZIESZ ZAKOCHANY”
„BYŁ RAZ PEWIEN PAN”
- NATALIA STASZEK
„ACH, ŚPIJ KOCHANIE”
- JULIA IWANICKA
„OCZY TEJ MAŁEJ”
- PATRYCJA RÓJ
„GRANDE VALSE BRILLANTE”
- SZYMON PIETRUSZCZAK
„DZIWNY JET TEN ŚWIAT”
Pani Małgorzata Karazim tak napisała o swoich podopiecznych: To najlepsi z najlepszych, niezawodni, zdolni, cudowni i wyjątkowi wokaliści – to właśnie oni wystąpili w pałacowych wnętrzach.
Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowali: zespół „ Ale o co chodzi” reprezentujący Gminę Ujazd oraz tancerze z grupy Impet z Gminnego Centrum Kultury w Ujeździe (tancerze na co dzień doskonalą swoje umiejętności w GOK w Ujeździe pod kier.: Moniki Saktury – dyrektora tej placówki)
Niezwykle piękny był koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim Zaprezentowałi się: orkiestra pod kierunkiem Marii Panfil, która wykonała trzy utwory – Carlosa Gardela „ Por una cabeza”, Andrzeja Kurylewicza „ Polskie drogi” – utwór specjalnie przygotowany na 90-lecie działalności Muzeum, oraz Karla Jenkisa „ Palladi”. Wystąpiła także solistka – Monika Rybak uczennica PSM II stopnia w klasie fortepianu u p. Anny Zdonek, która zagrała „ Preludium e-moll” Fryderyka Chopina. Prezentację zakończył występ chóru uczniów PSM I i II stopnia pod kierunkiem p. Macieja Wojciechowskiego, który wykonał pięć utworów, m.in. „Krakowiaka”, „Pieśń o miłości Ojczyzny”, „ Dom , w którym śmieszy”.
Po raz pierwszy w tym roku w Noc Muzeów w Tomaszowie Mazowieckim włączyło się Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb. prezentując na dziedzińcu muzealnym swoje stoisko promocyjne oraz kolekcję militariów częściowo pochodzących z prywatnych zbiorów p. dra Tomasza Matusza – Dyrektora Archiwum.
O godz. 16.30 odbyła się projekcja filmu oraz otwarcie wystawy czasowej pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” . Zarówno film jak i ekspozycja zostały zrealizowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach jednego z projektów edukacyjnych przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a także przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Zdjęcia do filmu kręcone były w Tomaszowie Mazowieckim, natomiast jego scenariusz powstał w oparciu o materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, które znalazły się również na wystawie. O filmie, kulisach jego powstawania, samej idei jego kręcenia opowiedzieli twórcy – dr Tomasz Matuszak i mgr Maciej Hubka.
Blok artystyczny Nocy Muzeów od 10 lat uatrakcyjniają swoimi pokazami tancerze z Klubu Sportowego ASTER w Tomaszowie Mazowieckim. Tym razem oprócz wspaniałych tancerzy wystąpili także wokaliści . O osiągnięciach i działalności Klubu opowiadała p. Beata Benderz – Prezes KS ASTER.
„ Prześwity myśli” – to tytuł spotkania autorskiego z p. Elizą Segiet , które odbyło się w muzealnych wnętrzach o godz. 18.00.
Eliza Segiet to niezwykła osoba , o rozlicznych talentach, tomaszowianka, znana nie tylko w w naszym mieście, autorka tomów wierszy: Romans z sobą, Myślne miraże, Chmurność, monodramu „ Prześwity” oraz utworu dramatycznego „Tandem”. Wiersze można znaleźć w antologiach w kraju i poza granicami (USA, Indie, Australia!… ) To także absolwentka Wydziału Filozofii oraz studiów podyplomowych Wiedzy o Kulturze i Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Całkiem niedawno ukończyła także studia podyplomowe Prawa Karnego Skarbowego i Gospodarczego oraz dwuletnie studium realizacji i eksploatacji telewizyjno – filmowej, Studium Literacko Artystycznego UJ – ukończone w czerwcu zeszłego roku . Jest matką, żoną i córką.
Podczas bardzo krótkiego spotkania ( 30 minut) Eliza Segiet przeczytała 24 wiersze spośród ponad 200, które napisała. Wszystkie niezwykłe, pełne emocji i refleksji, z mnożącymi się pytaniami, m.in. o sens istnienia, kondycję człowieka, rolę, pamięć, często zaskakujące. Dzięki tym wybranym wierszom objawiła się niezwykła osobowość Elizy Segiet, która postrzega świat przez pryzmat filozoficznych dociekań dotyczących trudnych, często nieprzewidywalnych dla człowieka kwestii takich jak czas, miłość i pamięć o wojnie.
Było to niezwykłe spotkanie z podtekstem filozoficznym, spotkanie pełne emocji i refleksji.
Od trzech lat, właśnie podczas Nocy Muzeów odbywa się Aukcja Kolekcjonerska organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz Muzeum. Podczas tegorocznej Aukcji wylicytowano 8 przedmiotów. Muzeum zarezerwowało do swoich zbiorów 39 obiektów.
Z okazji przypadającego w bieżącym roku jubileuszu 90-lecia Muzeum przygotowana została przez pracowników merytorycznych Muzeum wystawa czasowa ( prezentowana od 13 do 21 maja w Galerii Tomaszów) oraz prezentacja multimedialna pt.„90/90 czyli 90 muzealiów na 90lecie Muzeum” , którą uczestnicy Nocy Muzeów mogli obejrzeć o godz. 19.00
Wspaniałym finałem Nocy Muzeów 2017 był niezwykły koncert w wykonaniu zespołu wokalno – aktorskiego „ SONANTO”. W repertuarze artystów znajdują się różne programy koncertowe – zarówno propozycje o charakterze rozrywkowym jak i o charakterze rocznicowo-historycznym.
W Tomaszowskim Muzeum, w nawiązaniu do czasów, kiedy nasza placówka została powołana , artyści przypomnieli „ Szlagiery dwudziestolecia międzywojennego” m.in. „ Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Całuję twoją dłoń…”, „ Ada to nie wypada”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” i wiele innych znanych melodii kojarzonych z gwiazdami dwudziestolecia międzywojennego.
O godz. 22.00 przybyły, wspomniane wcześniej , „ Białe Damy na konferencję w Pałacu Ostrowskich”. Było to podsumowanie całego magicznego popołudnia i wieczoru zaprezentowane w formie widowiska w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim , które zostały przygotowane przez pp. Mirosławę Płachetę i Ewę Stańczak – Świderską . „Białe Damy” z Kórnika, Nieborowa, Janowca, Golubia, Łańcuta i oczywiście z pałacu Ostrowskich, w pięknych strojach, wystylizowane przez Izabelę Białkowską i Włodzimierza Białkowskiego, przypomniały najważniejsze fakty ze swoich biografii oraz wydarzenia magicznej Nocy Muzeów m.in. „automobil MZK, który woził ludzi”, koncert szlagierów dwudziestolecia międzywojennego, pokazy taneczne, występy wokalne oraz prezentację 90/90, spotkania z żołnierzami i kobietami w barwnych strojach ludowych. Omówiły program obchodów jubileuszowych 90-lecia istnienia Muzeum.
Noc Muzeów trwała w naszej placówce od godz. 15.00 do 24.00. W tym czasie odwiedziło pałac 1550 osób – tyle rozdano bezpłatnych biletów wstępu.
Dziękujemy bardzo wszystkim gościom i zapraszamy na kolejne wydarzenia muzealne.
Dyrektor i Pracownicy Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego dziękują wszystkim , którzy włączyli się w organizację Nocy Muzeów 2017
w szczególności:
- Panu Marcinowi Witko – Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
- Pani Zofii Szymańskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta
- Pani Małgorzacie Śmiechowicz – Dyrektorowi Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta
- Dyrekcji MZK w Tomaszowie Mazowieckim
- Dyrektorowi i Pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
- Dyrektorowi i Pracownikom Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb.
- Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim
- Prezesowi, Trenerom i Tancerzom Klubu Sportowego ASTER w Tomaszowie Mazowieckim
- Pani Elizie Segiet
- Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe
- Pani Małgorzacie Karazim z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe
- Prezesowi i Twórcom ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Piotrkowskiego w Tomaszowie Mazowieckim
- Prezesowi i członkom Towarzystwa Przyjaciół Muzeum
- Dowódcy i Żołnierzom z 25 BKP w Tomaszowie Mazowieckim
- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej Nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim
- Paniom Mirosławie Płachecie i Ewie Stańczak – Świderskiej – nauczycielkom oraz uczennicom ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim
- Panom Grzegorzowi Przedborze i Piotrowi Przedborze
- Wolontariuszom
Dorota Bill – Skorupa