„Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”

Opublikowano: 6 lutego 2017

Do 31 marca br. w tomaszowskim Muzeum można zwiedzać wystawę pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.

Ekspozycja, która otrzymała tytuł najlepszej wystawy w 2009 r., prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu. Dzięki niezwykłym eksponatom, grafikom, obrazom i drukom zwiedzający mogą prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste przyrządy, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.

Na wystawie zaprezentowane są m.in. kopia lunety Galileusza, kopie lunet używanych przez Heweliusza, XIX wieczne lunety, spektroskop z 1873 r., koło południkowe z 1832 r., kamery CCD i model teleskopu Hubble´a. Ekspozycja jest skierowana do widzów w każdym wieku. Ma charakter interaktywny. Zwiedzający będą mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy, zrozumieć zasady działania i sposób ich użycia, a nawet budować lunety typu Galileusza czy Keplera.

W scenerii wystawy realizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej:
„ Na tropie gwiazd i planet”,
„ Nasz „ nowy” Układ Słoneczny”,
„ Dzieje obserwacji…”