Okiem obiektywu

Opublikowano: 7 września 2017

Postać Tomasza Ostrowskiego nierozłącznie związana jest z początkami Tomaszowa. W bieżącym roku obchodziliśmy 200 – rocznicę śmierci założyciela naszego miasta. Z tej okazji prezentowana była wystawa poświęcona rodzinie Ostrowskich. Kilka dni temu nasze Muzeum zostało obdarowane zdjęciami cyfrowymi, miejsc związanych z ostatnimi latami życia Tomasza Ostrowskiego, które to hrabia spędził w Warszawie i w pobliskich dobrach w Nadarzynie. Fotografie podarował Pan Zygmunt Dziedziński – miłośnik historii Tomaszowa, znakomity fotograf, przyjaciel Muzeum. Na zdjęciach widoczny jest kościół p.w. św. Klemensa Papieża Męczennika w Nadarzynie, ufundowany przez Tomasza Ostrowskiego. Projektantem i budowniczym kościoła był znakomity architekt Jakub Kubicki. Jako datę jego wybudowania podaje się rok 1806. Jest to świątynia klasycystyczna. W tym właśnie kościele Tomasz Ostrowski został pochowany, a w miejscu jego pochówku znajduje się okazałe epitafium. Kolejne zdjęcie przedstawia zajazd, który powstał w tym samym czasie co kościół, również z polecenia Tomasza Ostrowskiego. Zaprojektował go podobnie jak pobliską świątynię – Jakub Kubicki. Obecnie w budynku mieści się biblioteka i dom kultury. Na następnych fotografiach widoczny jest pałac znajdujący się przy ul. Miodowej 8 w Warszawie. Jest to budowla powstała na początku XVIII w. Pod koniec tegoż stulecia pałac nabył Tomasz Ostrowski, a wkrótce potem zlecił jego przebudowę architektowi Fryderykowi Lesselowi. W tym właśnie pałacu Tomasz Ostrowski zmarł 5. 02. 1817 r.

W tekście zamieszczono opisy zabytków przekazane przez Zygmunta Dziedzińskiego. Zdjęcia Zygmunt Dziedziński.
Gabriela Ziółkowska

kościół w Nadarzynie pw. św. Klemensa