Opublikowano: 6 listopada 2013

Z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę tomaszowskie Muzeum wspólnie z grupą kolekcjonerów militariów przygotowało wystawę czasową poświęconą uzbrojeniu oraz wyposażeniu żołnierskiemu z lat I wojny światowej.

Na wystawie można zobaczyć około stu eksponatów-pistolety, rewolwery, szable, bagnety, hełmy, manierki, menażki, odznaczenia oraz inne przedmioty. Wśród prezentowanych eksponatów jest broń i wyposażenie żołnierskie używane zarówno przez armie Ententy/Rosja, Francja, Wielka Brytania/, jak też armie państw centralnych/Niemcy, Austro-Węgry/.

Fragment wystawy poświęcony jest oczywiście Legionom Polskim. Prezentujemy elementy legionowego umundurowania, uzbrojenia oraz odznaki noszone przez polskich żołnierzy.

Wszystkich zainteresowanych tematyką pierwszowojenną oraz legionową zachęcamy do zwiedzania ekspozycji. Wystawa „Oręż Wielkiej Wojny” czynna będzie w tomaszowskim Muzeum w okresie 6-24 listopada br.

Andrzej Kędzierski