Opublikowano: 11 września 2014

W dniu 10 września br. w tomaszowskim Muzeum zorganizowany został wykład prof.UŁ dr hab.Witolda Jarno poświecony walkom obronnym toczonym o  Tomaszów Mazowiecki we Wrześniu 1939 r. Prof.W.Jarno jest specjalistą w  zakresie historii wojskowości polskiej okresu drugiej wojny światowej. Podczas wykładu prof. Jarno omówił działania polskiej 13.Dywizji Piechoty wchodzacej w skład Armii Odwodowej „Prusy”.Po rozbiciu w bitwie granicznej oraz bitwie w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego jednostek polskich z Armii „Łódź”, właśnie 13.DP powierzono zadanie zatrzymania niemieckich wojsk uderzajacych w kierunku Warszawy. Zadanie to przerosło mozliwosci polskiej jednostki, która podczas walk w okolicach Tomaszowa Maz. oraz w samym mieście 6 i 7 września 1939 r.uległa rozbiciu. W  efekcie klęski 13.DP Niemcy już 8 września znaleźli się pod Warszawą i  podjęli pierwszą próbę zdobycia naszej stolicy.Dużo miejsca prof.Jarno poświęcił walkom wchodzącemu w skład dywizji 45.Pułkowi Piechoty, który rozbity został w samym Tomaszowie Maz..Pułk uległ zagładzie na skutek skoordynowanej akcji regularnych oddziałów Wehrmachtu oraz dywersantów niemieckich rekrutujących się w większości z miejscowych Niemców.Bardzo pouczającego wykładu wysłuchała przede wszystkim tomaszowska młodzież, która licznie przybyła na spotkanie.Wśród grup przybyłych do Muzeum znalazła się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcacego, Gimnazjum nr 7 oraz Gimnazjum nr 3.Na spotkanie z  prof.Jarno przybyli także pracownicy Oddziału Archiwum Państwowego w  Tomaszowie oraz dorośli mieszkańcy miasta zainteresowani najnowsza historią Polski i Tomaszowa Maz.Warto dodać,że wykład uzupełniony został przez prof.Jarno interesujacym pokazem dokumentalnych zdjęć wykonanych przez Niemców zaraz po zajęciu Tomaszowa we Wrześniu 1939 r.

Andrzej Kędzierski