Z 16 na 17 maja bieżącego roku odbyła się w naszej placówce już po raz trzeci Noc Muzeów. Impreza ta, polegająca na zwiedzaniu muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych w godzinach wieczornych i nocnych odbyła się po raz pierwszy w Berlinie w 1997 r. W Polsce pierwszym miastem, które zorganizowało Noc Muzeów był Poznań. Obecnie imprezę tę przeprowadza 120 miast z całej Europy.
W tomaszowskiej placówce pierwsza Noc Muzeów zainicjowana została w 2007 roku Festiwalem Muzeum z okazji 80 lecia istnienia naszej placówki. Program tegorocznej Nocy Muzeum obejmował blok militarny i artystyczny oraz przejazdy bezpłatnym autobusem linii MZK do poszczególnych placówek biorących udział w tej jedynej w roku Nocy.
W tym roku impreza rozpoczęła się o godz. 10.00 blokiem militarnym pod hasłem „Ślady Wojny”. Blok ten włączony jest w cykl imprez organizowanych w ramach obchodów 90 lecia Województwa Łódzkiego i 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W programie tej części znalazła się prezentacja zabytkowych pojazdów militarnych i grupy rekonstrukcji historycznej.
Do godziny 18 można było oglądać replikę niemieckiego samochodu pancernego „Gustaw” typu SdKfz 222 z okresu II wojny światowej, która jest własnością Gustawa Grada i Sławomira Klimowicza. Następną atrakcją był niemiecki motocykl BMW z koszem, również z okresu II wojny światowej.
Motocykl dostarczył na pokaz Mirosław Gawot z Rawy Mazowieckiej. Trzecim prezentowanym zabytkowym pojazdem militarnym był nasz najcenniejszy eksponat, czyli transporter opancerzony typu SdKfz 251 D o imieniu własnym „ROSI”.
Wszystkie pojazdy były uruchamiane. Szczególnie dla najmłodszych przejażdżki „Różyczką” były wielką atrakcją oraz możliwość sfotografowania się przy militarnych zabytkach.
Uzupełnieniem bloku militarnego była prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej „Batalion Tomaszów”, której szefem jest Jacek Kalinowski. Grupa dodatkowo zaprezentowała radziecką armatkę przeciwpancerną 45 mm z czasów drugiej światowej.
W części artystycznej znalazł się spektakl „Ławeczka” według Konstantyna Ciciszwili i Janusza Wasilkowskiego.
Młodzi aktorzy – Krzysztof Lisicki i Konrad Szczegielniak z koła teatralnego działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim pod kierunkiem mgr Ewy Kalbarczyk, pokazali fałszywą przyjaźń i skutki wywierania wpływu przez „najlepszego przyjaciela”. Niezwykle interesujące, pełne dowcipu i zawierające morał przedstawienie warte obejrzenia.
Następnym przedstawieniem była „Moja prawdopeja” w wykonaniu teatru „Archi”, działającego przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
Opiekunem grupy jest Anna Mincer, a umiejętności aktorskie prezentowały: Katarzyna Czernic, Iza Kopeć i Małgorzata Goliat, ukazując różne osobowości, problemy i marzenia współczesnej młodzieży.
O godzinie 20 rozpoczął się Jubileuszowy Koncert Bogusława Meca, którym zainaugurowany został jednocześnie cykl imprez pod hasłem „ Tomaszowianie dla Tomaszowa”. Znane przeboje niezwykle popularnego piosenkarza , Tomaszowianina z pochodzenia, takie jak „ Jej portret”, „ Przyjaciele po to są” , „ Z wielkiej nieśmiałości mej”, dostarczyły licznie zgromadzonej publiczności wiele satysfakcji i miłych wrażeń.
Po koncercie można było nabyć wydany w 2009 roku album„ Mec – Duety”, otrzymać autograf i porozmawiać z artystą.
O godzinie 22.00 w przymuzealnym parku uczestnicy Nocy Muzeum mogli obejrzeć niezwykle widowiskowy spektakl plenerowy pt. „Uczucia w pięciu odsłonach” w wykonaniu grupy teatralnej „ TRZCINA”, działającej w II Liceum Ogólnokształcącym, której opiekunami są pp. Karina Góra i Barbara Przybysz.
Młodzi aktorzy, poprzez gest, mimikę, ruch, strój, muzykę i światło stworzyli niepowtarzalny klimat, ukazując jednocześnie emocje, które towarzyszą każdemu człowiekowi : radość, miłość, optymizm, ale także zło, smutek, zniszczenie i nadzieję wywołując wśród widzów zachwyt, wzruszenie, chwilami strach, pobudzając jednocześnie do refleksji.
Teatr pomimo, że istnieje od września 2007 r. jest laureatem wielu nagród, ostatnio pierwszego miejsca w kategorii teatrów na światowym festiwalu twórczości szkolnej The World Festival of Creativity in School w San Remo. Teraz „ TRZCINA” przygotowuje się do kolejnego Międzynarodowego Festiwalu. Życzymy dalszych sukcesów.
Reżyserem spektaklu pt. „Uczucia w pięciu odsłonach” jest p. Karina Góra. W spektaklu wystąpili: D.Goska, K. Fąk, W. Jedliński, P. Karbownik, P. Pietrzak, Ł. Lewicki, K. Modlińska, K. Włodarczyk, K. Czarnecka, K. Grygiel, M. Pisarek, M. Przywara, E. Trepiak.