Opublikowano: 1 września 2010

Eksponaty prezentowane na wystawie „Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego” dokumentują rozwój Tomaszowa, jako dużego ośrodka przemysłowego z lat 1820 – 1831, działalność gospodarczą, polityczną i wojskową tomaszowskiego dziedzica Antoniego hr. Ostrowskiego, oraz udział tomaszowian w Powstaniu Listopadowym.

Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory działu historyczno-  numizmatycznego Muzeum, a także eksponaty i archiwalia z kolekcji:

– Rodziny Ostrowskich,

– Parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Maz.,

– Biblioteki Sejmowej w Warszawie,

– Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. Oddział w Tomaszowie Maz.,

– Muzeum w Piotrkowie Tryb.,

– Tomaszowskich Kolekcjonerów.

Wszystkim współorganizatorom ekspozycji Dyrektor i Starszy Kustosz Działu Historii serdecznie dziękują za pomoc w realizacji wystawy.

Ekspozycja prezentowana będzie w naszej placówce w okresie od 28 sierpnia do 10 października 2010 r.. Towarzyszy jej  katalog, w którym bliżej przedstawione zostały najciekawsze i najcenniejsze zabytki spośród kilkuset pokazanych na wystawie.

Ekspozycja zorganizowana  została w ramach projektu wystawienniczo – edukacyjnego
pt. „Ostrowski  – Pomysł. Tomaszów – Przemysł”, który włączony jest w program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2010. Patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Łódzkiego.

Mgr Andrzej Kędzierski