Rzeźba figuralna św. Floriana

Opublikowano: 7 lutego 2020

W połowie października ubiegłego roku została oddana do konserwacji, rzeźba figuralna św. Floriana datowana na XIX wiek. Wykonana jest z drewna lipowego, opatrzona nr. inw. MT/S/20.

Do zbiorów muzealnych została przekazana w darze przez ks.ks. Filipinów ze Studziannej 28 XI 1947 r. Rzeźba była zainwentaryzowana na stanie działu etnograficznego pod nr. MT/E/1352. W 1972 roku została Protokołem przeniesiona do nowo powstałego działu sztuki. Rzeźba od początku wymagała zabiegów konserwatorskich z uwagi na stan zachowania drewna i liczne ubytki, brakowało lancy, chorągwi którą św. Florian trzyma w lewej ręce, w której brakowało także kciuka. Usunięto gwoździe, a wysuszone i odstające fragmenty drewna zostały doklejone. Zachowały się śladowe ilości warstwy malarskiej, które pozwoliły odtworzyć i zachować właściwą kolorystykę. Pod koniec grudnia, rzeźba św. Floriana po przeprowadzonej, całkowitej konserwacji powróciła do tomaszowskiego Muzeum. Wkrótce rzeźbę św. Floriana będziemy prezentować na wystawie stałej. Zdjęcia z przed i po konserwacji.

Grażyna Srebrzyńska – dział sztuki