Opublikowano: 14 września 2009

Sesja naukowa z okazji 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

W ramach obchodów 90 – lecia Województwa Łódzkiego, Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej dział historii Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz. przygotował sesję naukową „Militarne i polityczne aspekty udziału Polski w II wojnie światowej”, która odbyła się w Muzeum dnia 9 września 2009 r.

Zaprezentowano sześć referatów w sposób przekrojowy traktujących tematykę drugiej wojny światowej. Poruszono kwestie polityczne, militarne, gospodarcze, kulturalne. Część referatów dotyczyła historii Tomaszowa Maz. i najbliższych okolic w latach 1939 – 1945.

Program sesji wyglądał następująco:

• dr Sebastian Pilarski (oddział IPN w Łodzi)
    „Władze polskie wobec kwestii czechosłowackiej w 1939 r.”;
  • płk mgr inż. Jerzy Murgrabia (dyrektor Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich)
    „Bitwa nad Bzurą”;
  • dr Tomasz Matuszak (dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb.)
    „Archiwa Państwowe w okresie II wojny światowej”;
  •  mgr Piotr Bieliński
    „Działania ofensywne Wehrmachtu i obrona Wojska Polskiego w rejonie Tomaszowa  Mazowieckiego we wrześniu 1939 roku – przebieg i specyfika wydarzeń”;
  • dr Andrzej Wróbel (kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz.)
    „Polityka eksterminacyjna okupanta hitlerowskiego na terenie powiatu tomaszowskiego w latach 1939 – 1945”;
  • mgr Paweł Chwaliński
    „Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu w latach 1939 – 1945”.

Sesję prowadził st. kustosz Andrzej Kędzierski – opiekun działu historii tomaszowskiego Muzeum.
Referatów wysłuchało ok. 120 osób. Wśród nich znaleźli się uczniowie tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych (przede wszystkim I Liceum Ogólnokształcące), nauczyciele, członkowie tomaszowskich organizacji i stowarzyszeń społecznych, kombatanci II wojny światowej.

Materiały (referaty) z sesji wydane zostały drukiem. Zeszyt zawierający wspomniane powyżej sześć referatów z przedmową Włodzimierza Fisiaka Marszałka Województwa Łódzkiego można nabyć w tomaszowskim Muzeum. Cena wydawnictwa 7 zł.

Mgr Andrzej Kędzierski, st. kustosz działu numizmatyczno – historycznego