Opublikowano: 25 października 2010

„Śladami Fryderyka Chopina w Warszawie i na Mazowszu”, to wystawa czasowa zorganizowana we współpracy z Biurem Obchodów Chopin 2010, w związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2010 rok Rokiem Fryderyka Chopina.

Ekspozycja przedstawia 40 plansz ze zdjęciami  autorstwa Czesława Czaplińskiego – artysty fotografika, dziennikarza i dokumentalisty, urodzonego w Łodzi, mieszkającego w Nowym Jorku
i w Warszawie, który utrwalił w fotografiach miejsca na Mazowszu  ważne dla Chopina z którymi był związany przez pierwsze 20 lat życia– Żelazową Wolę, Brochów,  Warszawę i Płock. Dopełnieniem wystawy są scany portretów kompozytora , cytaty – słowa samego Chopina i opinie o nim oraz rzeźba – popiersie Chopina wykonane specjalnie na naszą wystawę przez Jarosława Luterackiego – artystę plastyka pochodzącego z Inowłodza, mieszkającego i pracującego w Łodzi.

Wystawa prezentowana będzie w naszej placówce do 28 listopada 2010 r.

W scenerii wystawy realizowane będą następujące zajęcia edukacyjne przybliżające biografię
i twórczość kompozytora, przebiegające pod hasłem „ Chopin w Muzeum”:

„ Fryderyk Chopin – wszechstronny geniusz” – lekcje muzealne dla młodzieży wzbogacone prezentacją multimedialną (czas trwania: 45 min.,  termin do uzgodnienia,)

„ Anegdoty o Frycku i Fryderyku” lekcje muzealne dla najmłodszych wzbogacone prezentacją multimedialną(czas trwania: 45 min.,  termin do uzgodnienia, )

„ Słucham – patrzę – tworzę. Czy muzykę da się namalować?” – warsztaty muzyczno plastyczne dla dzieci i młodzieży(czas trwania: 90 min. termin do uzgodnienia, )

Zajęcia  są  dostosowane zakresem materiału  i sposobem przekazywania wiedzy do wieku odbiorców.

Ponadto zapraszamy na  koncerty  z cyklu „ Chopin w Muzum” , w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim im. T. Wrońskiego, 5. i 26. listopada 2010 r. godz. 18.00 ( wstęp bezpłatny)