Opublikowano: 8 września 2009

1 września 2009 r. przypada 70 rocznica wybuchu II wojny światowej.
Dla upamiętnienia najtragiczniejszego w dziejach Polski konfliktu zbrojnego, Dział Historyczno – Numizmatyczny Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego przygotował wystawę czasową „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 1945”, która włączona została w obchody 90lecia Województwa Łódzkiego i Europejskie Dni Dziedzictwa 2009.

Ekspozycja dokumentuje ważne tematy oddające ogrom okrucieństwa, poniżenia i przemocy okupanta hitlerowskiego oraz wielkiego cierpienia i heroicznej walki mieszkańców Tomaszowa Maz. z niemieckim najeźdźcą. Przybliża następujące zagadnienia:

1. Przygotowania do wojny.
  2. Tomaszowski wrzesień 1939 r.
  3. Życie codzienne w okupowanym Tomaszowie.
  4. Eksterminacja ludności cywilnej miasta.
  5. Zagłada ludności żydowskiej w Tomaszowie.
  6. Tomaszowianie w szeregach Ludowego Wojska Polskiego.
  7. Tomaszowianie w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  8. Ruch oporu 1939 – 1945.
  9. Radziecka ofensywa zimowa 1945 r.

Prezentowane na ekspozycji archiwalia, zdjęcia, numizmaty, militaria pochodzą ze zbiorów Działu Historyczno – Numizmatycznego, oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów.
Bogactwo i różnorodność eksponatów oddają trwogę i bohaterstwo tamtych dni, przybliżają sylwetki setek tomaszowian – więźniów obozów koncentracyjnych, ofiar egzekucji, partyzantów, konspiratorów, żołnierzy regularnych formacji wojskowych, tych wszystkich bohaterów, którzy cierpieli, walczyli i zginęli walcząc o Wolną Polskę.

Hołdem dla nich wszystkich będzie poznanie czasów II wojny w Tomaszowie Maz.
Zapraszamy zatem do zwiedzania ekspozycji „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 1945”, która prezentowana będzie do 11 października bieżącego roku.

Dyrektor i Starszy Kustosz Działu Numizmatycznego Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz.