Tomaszowska Policja – wczoraj i dziś

Opublikowano: 25 lipca 2019

img_1_1.JPGOd 22 lipca do 25 sierpnia 2019 r. możemy oglądać w Muzeum wystawę „Tomaszowska Policja – wczoraj i dziś”, która zorganizowana została dla upamiętnienia setnej rocznicy powołania (na mocy ustawy Sejmu Ustawodawczego z 24 lipca 1919 r.) Policji Państwowej – jednolitej formacji strzegącej porządku publicznego w odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

Organy bezpieczeństwa publicznego mają oczywiście znacznie dłuższą historię – w przypadku Tomaszowa sięgającą roku 1830, kiedy w młodym mieście powołano Straż Bezpieczeństwa. Policja Państwowa w 1919 r. także nie powstała „z niczego” – zasilali ją funkcjonariusze wcześniejszych formacji, jak Milicja Obywatelska (1914-1915), Milicja Robotnicza (1918), Policja Miejska (1918-1919), a nawet Policji Cesarsko-Niemieckiej z lat I wojny światowej, w której także służyli Polacy. W okresie międzywojennym w Tomaszowie, niebędącym siedzibą powiatu, mieścił się Komisariat Policji Państwowej, a po II wojnie światowej – Komisariat, a następnie Komenda Miejska Milicji Obywatelskiej (od 1955 r.) i Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych (od 1983 r.). Po zmianie ustroju i reformie organów bezpieczeństwa od 1990 r. działała Komenda Rejonowa Policji, w wyniku zmiany podziału administracyjnego przekształcona w 1999 r. w Komendę Powiatową Policji.

Na wystawie możemy zobaczyć m.in. unikatowe dokumenty dotyczące początków tomaszowskich organów ochrony porządku publicznego, z których najstarsze pochodzą z roku 1830. Na uwagę zasługuje umundurowanie, a także elementy wyposażenia oraz liczne fotografie przedstawiające pracę służb policyjnych na przestrzeni ostatnich stu lat.

Zaprezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Miejskiego Centrum Kultury – Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim oraz osób prywatnych.

Za pomoc w organizacji wystawy serdecznie dziękujemy wyżej wymienionym instytucjom oraz: Marianowi Fronczkowskiemu, Kazimierzowi Gierowskiemu, Andrzejowi Kobalczykowi, Jarosławowi Olbrychowskiemu  (Prezesowi Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi), Krzysztofowi Sudrze oraz Andrzejowi Wołczykowi z Klubu Kolekcjonerów Policyjnych.

dr Daniel Warzocha
asystent działu historyczno-numizmatycznego