Opublikowano: 23 maja 2014

Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Do jednej z nich niewątpliwie należy NOC MUZEÓW!

Od 2007 roku nasza placówka włącza się w Europejską Noc Muzeów bezpłatnie udostępniając swoje wnętrza zwiedzającym w godzinach wieczornych i nocnych. Podobnie jak inne placówki muzealne, oprócz wystaw stałych i czasowych, przygotowaliśmy dla naszych gości, wiele atrakcji podzielonych na dwa bloki tematyczne : historyczno – militarny i artystyczny.  Z roku na rok frekwencja wzrasta. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która trwała od 16.00 do 24.00,  naszą placówkę odwiedziło ponad 1300 osób ( tyle wydano bezpłatnych biletów wstępu) co nas bardzo cieszy i  mamy  nadzieję, że w kolejnych latach frekwencja będzie jeszcze większa.

Blok historyczno-militarny

W przypałacowym parku zagościła Drużyna Słowian i Wikingów „Sława” z O.K. TKACZ , która zaprezentowała przedmioty życia codziennego, wyposażenie i uzbrojenie wojowników oraz metody  ich walki . Grupa została przygotowana przez instruktora Marcina Mizerskiego.

Dział historii Muzeum w Tomaszowie Maz. na dziedzińcu  muzealnym przygotował  prezentację  statyczną pojazdów militarnych w tym “ROSI” i umundurowania z okresu II wojny światowej . W tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaprezentowali się :

 • p.Gustaw Grad – kolekcjoner zabytkowych pojazdów militarnych zaprezentował replikę niemieckiego lekkiego rozpoznawczego samochodu pancernego SdKfz 222 z okresu II wojny światowej.
 • Miłośnik i kolekcjoner zabytkowych pojazdów militarnych p.Jacek Kopczyński zaprezentował dwa pojazdy produkcji polskiej będące na wyposażeniu armii II Rzeczpospolitej : ciężki motocykl Sokół 1000/CWS   M 111/ oraz lekki czołg rozpoznawczy TKS.
 • Oczywiście nie mogło zabraknąć jednego z najcenniejszych zabytków tomaszowskiego Muzeum jakim jest niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony SdKfz 251/3 Ausf.D/pojazd łączności z ekwipunkiem radiowym/ o imieniu własnym ROSI
 • Pokaz pojazdów uzupełniony został przez rekonstruktora P. Sławomira Klimowicza pielęgnującego tradycje armii II Rzeczypospolitej. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów p. Klimowicz zaprezentował oryginalny polski rower wojskowy będący na wyposażeniu oddziałów kolarzy w armii polskiej m.in. we Wrześniu 1939 r.
 • Sprzęt radiotelegraficzny zaprezentował tomaszowski krótkofalowiec p. Andrzej Misztela. Duże zainteresowanie wzbudził zestaw radiostacji wojskowych pochodzących z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.
 • Dużym  zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się  również grupa rekonstrukcyjna GRH „Milicja Obywatelska i ZOMO” (dowódca Andrzej Wołczyk). Oprócz mundurów milicyjnych tomaszowianie wchodzący w skład tej grupy zaprezentowali radiowóz milicyjny Fiat 125 p z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

  Blok  artystyczny

  W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy  pokoleniowego występu wokalnego dzieci, młodzieży  i seniorów, który rozpoczął blok artystyczny Nocy Muzeów 2014 roku.  Artyści zostali przygotowani przez instruktora p. Małgorzatę Karazim.

  Następnie  podziwialiśmy  występy taneczne  zespołu „Tkaczowe KoBoSiaki” (przygotowanie –  Konrad Borysowski).  Za sprawą opiekuna zespołu byliśmy również świadkami niezwykle wzruszającego momentu – gdyż  po występie  p. Konrad Borysowski w obecności zaskoczonej widowni oświadczył się p. Paulinie. Paulina  Socha – przyszła panna młoda z nieukrywanym wzruszeniem przyjęła oświadczyny. Co z kolei spotkało się z fantastyczną reakcją widowni i dzieciaków z zespołu wyrażoną głośnymi brawami.

  Po tych niesamowitych emocjach zwiedzający mogli wyciszyć się podczas występu chóru PSM II st. Chór prowadzony jest przez p. Macieja Wójcikowskiego i zaprezentował „Mruczkowe Bajki” S. Wiechowicza, „Czemuście mnie” K. Sikorskiego oraz „Goodnight Sweetheart” C. Cartera. Natalia Mierzwa, Karolina Grzejszczyk, Aleksandra Zięba, Dawid Konecki  i Filip Sijer członkowie zespołu smyczkowego wykonali „5 pieśni na 2 skrzypiec  z fortepianem: Prelude, Gavotte, Elegy, Walc, Polka” D. Szostakiewicza.  Niezwykle uzdolnieni uczniowie PSM II st. jako zespół smyczkowy prowadzeni są przez p. Jerzego Dróżkę. Występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej już od lat cieszą się ogromna popularnością i wzbudzają zachwyt wśród zgromadzonych słuchaczy.

  Następnym punktem artystycznym był występ zespołu tanecznego Art Dance Mini  i Art Dance Mix z MOK, których opiekunem jest p. Diana Dylewska.  Ciekawe układy, uśmiechy na twarzach tancerzy , pozytywna energia wszystko to udzieliło się publiczności zgromadzonej w sali wystaw czasowych Muzeum. Artyści zostali nagrodzeni brawami.

  Niepisaną  tradycją tomaszowskiej Nocy Muzeów stały się  pokazy tańca Klubu Sportowego ASTER. W tym roku tancerze przybyli do Muzeum prosto z festiwalu „Złote baletki”.  Młodzi tancerze przedstawili układ pt „Upiory” – specjalnie przygotowany na Noc Muzeów. Podczas występu  artyści otrzymali informację o zdobyciu pierwszej nagrody w wyżej wymienionym  festiwalu.  Techniczne  i choreograficzne dopracowanie oraz profesjonalizm wykonania spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Prezesem KS ASTER jest  p. Beata Będerz.
  Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów był  koncert piosenek poetyckich i patriotycznych w wykonaniu zespołu el FUEGO z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w składzie: Patrycja Adamska, Karolina Nowakowska, Klaudia Różańska, Łukasz Michalczyk. Wokaliści  przygotowani zostali przez p. p. Katarzynę Borowską i Piotra Goljata. Zaprezentowane utwory wprowadziły słuchaczy w niepowtarzalny, nostalgiczny nastrój.

  Kolejną atrakcją artystyczną było „Spotkanie” ( Jarosław Paczkowski, Magdalena Cios) swoisty happening, efekt warsztatów „Galeria   wyobraźni 3”. Artyści w podziękowaniu za rewelacyjny występ otrzymali gromkie brawa.

  Znany tomaszowianom z różnych publikacji prasowych Teatr Młodych im. W. Bogusławskiego  z Lubochni debiutował w Muzeum podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Zespół artystów w składzie : Mateusz Dziubek, Mateusz Czerwonka, Ewelina Wójciak, Joanna Bystrońska, Zuzanna Czechowicz, Maksymilian Miszczyk, Szymon Gawlikowski, Monika Reszka, Adrian Bystroński pod czujnym okiem opiekuna teatru p. Anny Skonecznej przedstawili kabaret pt. „Wieś w krzywym zwierciadle”.  Salwy śmiechu padające z publiczności były odzwierciedleniem atmosfery panującej wśród widzów.  Uśmiechnięta publiczność nagrodziła brawami wyśmienitą grę aktorską i niewątpliwy talent kabaretowy młodych artystów.

  Ostatnim i chyba najbardziej wyczekiwanym punktem artystycznym był występ Teatru Trzcina. Teatr działa przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalnych Trzcina ( prezesem jest  p. Barbara Przybysz). Wystąpił  w składzie Wiktor Węgliński, Bartek Dębiec, Tomek Dobski, Rafał Jaworski, Kinga Majewska, Aleksandra Puszczykowska, Martyna Romańska, Adrianna Rumińska, Maja Pinczewska, Marcelka Jaroma, Klaudia Koścista, Antonina Kryszewska. Artyści zaprezentowali spektakl pt. „Poza czasem”, w którym pokazali rewelacyjne obycie ze sceną oraz świadomość  ciała. Reżyserką spektaklu jest p. Karina Góra.

  Po zakończonych występach artystycznych publiczność powoli opuszczała budynek Muzeum. Po jakimś czasie  na dziedzińcu muzealnym zgromadziła się całkiem spora grupa ludzi, która z wyraźnym oczekiwaniem wpatrywała  się   w pałacową wieżę. Okazało się , że podczas tegorocznej Nocy Muzeów objawiła się  wybranym mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego – Biała Dama. Tych, których ominęła ta niewątpliwa atrakcja zapraszamy za rok! Może się uda.

  Uczestnicy tomaszowskiej Nocy Muzeów mogli dodatkowo dojechać bezpłatnie autobusami MZK do  Grot Nagórzyckich,  Skansenu Rzeki Pilicy, Bunkra  przy ul. Strzeleckiej , za co serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

  Dyrektor i pracownicy Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego wyrażają podziękowania za pomoc i współudział w organizacji i przebiegu tegorocznej Nocy Muzeów :

  Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

  Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim
  Państwowej Szkole Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim   Towarzystwu Przyjaciół Muzeum, O.K. TKACZ   MOK  KS  ASTER zespołowi  el FUEGO z Klubu  25 Brygady Kawalerii Powietrznej  Teatrowi Młodych im. W. Bogusławskiego z Lubochni grupie teatralnej TRZCINA  PCK   Gustawowi  Gradowi, Jackowi Kopczyńskiemu ,   Sławomirowi Klimowiczowi, Andrzejowi Miszteli, Andrzejowi Wołczykowi i GRH „Milicja Obywatelska i ZOMO” Grzegorzowi Przedborze   Wolontariuszom

  Zobacz również

  Uratujmy wspólnie gąsienice ROSI
  „ROSI” to unikatowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 wydobyty z odmętów rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim w 1996 r. Dzięki staraniom wielu pasjonatów oraz...
  Więcej
  Wystawa dotycząca fragmentu przeszłości geologicznej naszego miasta i okolic
  Szanowni Tomaszowianie, pod koniec tego roku tomaszowskie Muzeum planuje otwarcie wystawy dotyczącej fragmentu przeszłości geologicznej naszego miasta i okolic. Chcemy sięgnąć...
  Więcej

  Partnerzy

  Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Koło Filatelistyczne Kalejdoskop Kulturalny Reymont Moniuszko Park Rodego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny

  Kontakt

  Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego

  ul. POW 11/15
  97-200 Tomaszów Mazowiecki

  Godziny otwarcia

  Pon. nieczynne dla zwiedzających
  Wt. 9:00 – 16:00
  Śr. 9:00 – 16:00
  Czw. 9:00 – 16:00
  Pt. 9:00 – 16:00
  Sob. 10:00 – 16:00
  Niedz. 10:00 – 16:00

  Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00

  Bilety

  Bilet wstępu do Muzeum – normalny 10,00 zł/os.
  Bilet wstępu do Muzeum – ulgowy 5,00 zł/os.
  Bilet za warsztaty muzealne 10,00 zł/os.
  Bilet za warsztaty muzealne dla Muzealnej Akademii Malucha 8,00 zł/os.
  Bilet za lekcje muzealne 5,00 zł/os.
  Bilet z Kartą Dużej Rodziny 3,00 zł/os.
  Dzieci do lat 7 (zwiedzanie indywidualne) wstęp bezpłatny
  We wtorek wstęp bezpłatny
  Oprowadzanie z przewodnikiem 30,00 zł
  Karta Tomaszowianina 5,00 zł/os.
  Karta Tomaszowianina Rodzina 3+ – rodzice (opiekunowie) 5,00 zł/os., dzieci wstęp bezpłatny
  Karta Młodego Tomaszowianina wstęp bezpłatny
  Karta Tomaszowianina Seniora wstęp bezpłatny