Opublikowano: 31 marca 2014

W scenerii wystawy etnograficznej pt: Z żywym kurkiem po dyngusie, każdego dnia odbywają się zajęcia interaktywne oraz warsztaty ludowe.

Tematyka zajęć obejmuje wiedzę z zakresu obrzędów i zwyczajów ludowych, które kultywowane były jeszcze w XX wieku wsiach w otaczających Tomaszów Mazowiecki. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci w wieku przedszkolnym, szkół podstawowych , gimnazjów a także szkół średnich. Warsztaty poprzedza wykład etnologa z zakresu wiedzy dotyczącej obrzędowości wielkanocnej a także zwyczajów jakie towarzyszyły temu okresowi. Kolejno uczestnicy otrzymują zadania w postaci krzyżówek, łamigłówek oraz zadań utrwalających wiedzę zdobytą na zajęciach. Od 31 marca rozpoczęliśmy cykl warsztatów z twórczynią ludową Józefa Marszałek z Dzielnej. Pani Józefa uczy dzieci i młodzież pisać pisanki tradycyjną metodą batikową, której nauczyła się od swojej mamy i babci. Każdy uczestnik ma przygotowany kolczyk, którym stara się ozdobić jajko, kolejno następuje farbowanie oraz zmywanie wosku tworząc tym samym efekt końcowy. Sprawia to nie zwykłą radość dzieciom a także pozwala choć na chwile przenieść się w dawne czasy.

Wystawę w tomaszowskim Muzeum można oglądać do 4.V.2014r.

Michał Pająk – Etnolog
Opiekun działu etnograficznego