Opublikowano: 20 maja 2013

Jest  godzina 7.15 rano dnia 14 maja br. na dziedzińcu Muzeum zbiera się grupka uczniów, laureatów w programie edukacyjnym pt. „Z ekologią na ty”. O godzinie 7.30 podjeżdża autokar i wyruszamy . Mamy wspaniałą pogodę. Z siedziby Przedborskiego Parku Krajobrazowego zabieramy pana Dariusza Somerfelda,  który towarzyszył nam swoją gawędą podczas całej wędrówki.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  wspinaczki na najwyższe, naturalne wzniesienie województwa łódzkiego Fajną Rybę,( 347 m n.p.m.), leżącą w Paśmie Przedborsko-Małogoskim.  Mimo, że góra nie jest wysoka, to podejście jest dość strome. Szczyt jak i całe wzniesienie porośnięte jest lasem. Jak nas poinformował Pan Darek, w przeszłości właścicielem góry był pewien Żyd, który nazywał się Fajne Ryba . Następnie udaliśmy się w kierunku Góry Kozłowej. Dalej prowadziła nas ścieżka edukacyjna „Osobliwości Góry Kozłowej” z następującymi przystankami: charakterystyka Pasma Przedborsko – Małogoskiego, zespoły leśne boru świeżego, lasu grądowego, buczyny, lasów łęgowych, rola i znaczenie mrówek, widłaki, historia łowiectwa.  Dość utrudzeni, ale pełni przyrodniczych wrażeń,  dotarliśmy do autokaru, którym podjechaliśmy do rezerwatu stepowego Murawy Dobromierskie. W przeszłości były one kolejno polami uprawnymi, pastwiskami, kamieniołomami. Od 1989 roku Murawy są rezerwatem, utworzonym   w celu  ochrony  kserotermicznej murawy pochodzenia antropogenicznego . Rezerwat jest najbogatszym skupiskiem roślin stepowych na obszarze całej północnej części Wyżyny Środkowomałopolskiej. Mogliśmy podziwiać kwitnące zawilce wielkokwiatowe, pierwiosnki lekarskie, przetaczniki, wiśnie kwaśne. Nadmienię, że są to rośliny rzadkie i chronione. Maszerowaliśmy w szpalerze zarośli ligustru, tarniny, derenia. Stopniowo stepowy krajobraz ustępuje lasowi i wkraczamy do rezerwatu Bukowa Góra . Utworzony został w 1959 r. Występują tu rzadkie w tej części kraju zbiorowiska leśne: uboga buczyna niżowa, żyzna buczyna niżowa, żyzna buczyna sudecka oraz ciepłolubna buczyna storczykowa. Lasy te są największym i najcenniejszym na terenie powiatu zgrupowaniem lasów bukowych. Rezerwat Bukowa Góra był ostatnim elementem wycieczki do najstarszego w naszym województwie parku krajobrazowego. Zmęczeni ale zadowoleni wracamy do Tomaszowa.