Opublikowano: 30 sierpnia 2013

Współorganizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Oddział w Tomaszowie Maz., Klub Lotniczy „Na Prostej” w Łodzi oraz Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr.Ostrowskiego.

Na ekspozycji można zobaczyć 25 plansz z bardzo ciekawymi zdjęciami przedstawiającymi historię lotnictwa na Ziemi Łódzkiej od lat dwudziestych XX wieku po dzień dzisiejszy. Zdjęcia dotyczą historii lotnictwa cywilnego/lotnisko Lublinek w Łodzi/ oraz lotnictwa wojskowego/lotniska w Łasku, Leźnicy Wielkiej k/Łęczycy oraz Nowym Glinniku k/Tomaszowa Maz./.
Wśród prezentowanych eksponatów na szczególną uwagę zasługują te pochodzące z lat drugiej wojny światowej: mundur lotniczy piotrkowianina por. Johna Benetta /Jana Książczyka/z okresu służby w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940-47; książka lotów, odznaczenia, zdjęcia tomaszowianina sierż. Stanisława Laskowskiego także lotnika PSP w Wielkiej Brytanii w latach 1940-47; dokumenty oraz zdjęcia tomaszowianina Jerzego Kasprzaka -absolwenta polskiej szkoły lotniczej w Halton w Wielkiej Brytanii; książka lotów, książeczka wojskowa oraz zdjęcia tomaszowianina mjr Bronisława Drozdowskiego-strzelca pokładowego w 8. Pułku Lotnictwa Szturmowego Wojska Polskiego sformowanym w 1944 r.w ZSRR, uczestnika Operacji Berlińskiej.
Godny obejrzenia jest także piękny album fotograficzny lotnika z Tomaszowa Maz. Mariana Hendzelewskiego ze zdjęciami z 4. Pułku Lotniczego w Toruniu /II Rzeczpospolita-pierwsza połowa lat trzydziestych XX w./.
Ciekawa jest również kolekcja powojennych odznak lotniczych ppłk Krzysztofa Tuzikiewicza-członka Stow. Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Tomaszowie Maz.

Wystawa czynna jest w tomaszowskim Muzeum w okresie 28 sierpnia-29 września br.

Andrzej Kędzierski