Wystawa o Janie Karskim

Opublikowano: 8 września 2014

W bieżącym roku przypada setna rocznica urodzin Jana Karskiego/właśc. Jana Romualda Kozielewskiego/ – legendarnego polskiego kuriera z okresu drugiej wojny światowej.

W celu uhonorowania tej wybitnej postaci Polskiego Państwa Podziemnego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 – Rokiem Jana Karskiego.

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego – przewoził tajne informacje z okupowanego kraju na Zachód. Wydelegowany przez Armię Krajową został dwukrotnie przerzucony do warszawskiego getta, potem w przebraniu żołnierza niemieckiego wszedł do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy, następnie przekazał rządowi polskiemu w Londynie raport na temat zagłady Żydów i skali tej tragedii. Starania emigracyjnego rządu polskiego i osobiste Karskiego mające na celu poinformowanie wolnego świata o zbrodniach niemieckich nie przyniosły jednak żadnych rezultatów. Spotkania Jana Karskiego z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthonym Edenem i prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem D. Rooseveltem nie przyczyniły się do podjęcia przez rządy zachodnie działań mających na celu zmianę sytuacji Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.

Dla przypomnienia postaci Jana Karskiego i zasług Polskiego Państwa Podziemnego oraz polskiego rządu emigracyjnego związanych z ratowaniem Żydów europejskich przed zagładą , w Muzeum w Tomaszowie Maz. prezentowana będzie okolicznościowa ekspozycja.

Z Muzeum Historii Polski w Warszawie została wypożyczona wystawa zatytułowana „ Jan Karski. Człowiek wolności”. Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną na emigracji w USA.

Wystawa będzie prezentowana w tomaszowskim Muzeum od 12 września do 5 października br.

Podczas prezentacji wystawy dla szkół tomaszowskich będą realizowane lekcje muzealne. Istnieje także możliwość bezpłatnej prezentacji filmu dokumentalnego o Janie Karskim.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz na projekcję filmu.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich zainteresowanych historią będą „Piątki z Janem Karskim”. Podczas tych spotkań prezentować będziemy filmy dokumentalne poświęcone życiu i działalności Jana Karskiego. Wstęp na projekcję filmów będzie bezpłatny. Projekcje filmów będą miały miejsce w każdy piątek podczas prezentacji wystawy w Muzeum w godzinach 17-18 /12 września,19 września,26 września,3 października br./.

Andrzej Kędzierski

pjk1.jpg  pjk2.jpg