Wystawa Plastyki Teatralnej pt. „Pinokio w drodze”, która eksponowana jest w tomaszowskim Muzeum, prezentuje prace scenograficzne najwybitniejszych polskich scenografów współpracujących w Teatrem Pinokio w Łodzi na przestrzeni ostatnich lat.
Na wystawie zobaczymy prace Rajmunda Strzeleckiego (1940-1995) – jego dzieła tworzone były najczęściej z naturalnych materiałów: konopi, drewna, lnu, patyków i kory. Artysta w sposób nowatorski konstruował oryginalne lalki i scenograficzne rekwizyty, które na scenie nabierały dynamiki i ekspresji. Strzelecki inspirował się w swoich wizjach polską sztuką ludową, religijną oraz tradycją literacką i teatralną. Wątki zaczerpnięte z wielkich dzieł literackich (Faust, Trzej muszkieterowie, Wesele) sąsiadują w jego pracach z tematami biblijnymi (Pasja, Ludowa szopka polska, Dialog na Boże Narodzenie). Dopełnieniem prac Rajmunda Strzeleckiego jest klęczący stół wg projektu Andrzeja Dworakowskiego, białostockiego artysty, do spektaklu,,Dialogus de Passione. Pasja Dialogu” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Pasja to spektakl interdyscyplinarny odwołujący się do tradycji teatru liturgicznego i misteryjnego, w zderzeniu z doświadczeniami teatrów, twórców i zespołów zajmujących się poszukiwaniami i eksperymentami w przestrzeni teatru alternatywnego.
Wystawa PINOKIO W DRODZE, którą zwiedzać można w tomaszowskim Muzeum do 5 lipca br., to niezwykła podróż do świata teatru, w którym mówi się o SPOTKANIU I DIALOGU.
Serdecznie zapraszamy!
Teatr „Pinokio” w Łodzi działalność artystyczną rozpoczął w maju 1945 roku. 1 stycznia 1950 r. otrzymał status Teatru Państwowego. W repertuarze utrzymywane są stale przedstawienia dla widzów w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Kreatywność teatru wyraża się poprzez różnorodne formy teatralne i rozmaite konwencje, od teatru plastycznego, widowisk poetyckich po przedstawienia o charakterze edukacyjnym. Podejmowane są działania nowej pedagogiki w zakresie sztuki współczesnej. Szczególną rolę w procesie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży teatr wyznacza swoim projektom artystycznym i społecznym: np. projekt rewitalizacji społecznej,,Tu mówi miasto”, cykl warsztatów edukacyjnych Katedra Pippi czy warsztaty Bliżej Teatru dla dzieci, cykl działań,,Spójrz pod innym kątem” adresowany do nauczycieli, pedagogów i opiekunów oraz Wystawy współczesnej animacji i ilustracji towarzyszące każdej premierze. Z teatrem współpracują wybitni twórcy współczesnego teatru: kompozytorzy Piotr Nazaruk, Piotr Klimek, Tomasz Krzyżanowski; scenografowie: Marika Wojciechowska, Andrzej Dworakowski, Matylda Kotlińska, reżyserzy: Konrad Dworakowski, Marcin Jarnuszkiewicz, Mateusz Przyłęcki, Honorata Mierzejewska – Mikosza. Teatr posiada dwie sceny, jedną dużą na 155 miejsc i małą scenę na 60 miejsc. Od 2009 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru pełni Konrad Dworakowski, Teatr Pinokio mieści się przy ul. Kopernika 16 w Łodzi.