Opublikowano: 8 kwietnia 2010

Ekspozycja prezentująca rysunki satyryczne Zbigniewa Jujki, zorganizowana we współpracy z Biurem Obchodów Chopin 2010,  przygotowana została specjalnie na Rok Chopinowski. Składa się ze 120 rysunków satyrycznych, nawiązujących swoją tematyką do wątków z życia Fryderyka Chopina oraz do realiów historycznych współczesnej kompozytorowi Polski. Nie brakuje również odniesień do  czasów dzisiejszych, życia i kłopotów materialnych artystów, sytuacji politycznej, wydarzeń muzycznych oraz podejścia Polaków do wydarzeń kulturowych.

Zbigniew Jujka (ur. 23 lipca 1935 roku w Starym Targu) – polski dziennikarz, rysownik satyryczny. Ukończył PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku  na wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w roku 1953 w „Gazecie Zielonogórskiej”, potem związał się z „Dziennikiem Bałtyckim”, którego od ponad 30 lat jest redaktorem graficznym. W cyklu „Dzienniczek” ukazującym się na łamach tego czasopisma komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Współpracuje także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”. Jest także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.
W latach 1989-1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
W roku 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
a w 2006 srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i odznaką Pro Ecclesia et Populo. Członek Partii Dobrego Humoru.

Ekspozycję można zwiedzać w naszej placówce od 9 kwietnia do 9 maja br., codziennie, oprócz poniedziałków w godzinach 10.00 – 16.00.

W scenerii wystawy realizowane będą następujące imprezy kulturalno – oświatowe przebiegające pod hasłem „Chopin w Muzeum”:

„Fryderyk Chopin – wszechstronny geniusz” – lekcje muzealne dla młodzieży wzbogacone prezentacją multimedialną (termin do uzgodnienia)

„Anegdoty o Frycku i Fryderyku” – lekcje muzealne dla najmłodszych wzbogacone prezentacją multimedialną(termin do uzgodnienia)

„Słucham – patrzę – tworzę. Czy muzykę da się namalować?” – warsztaty muzyczno plastyczne dla dzieci i młodzieży(termin do uzgodnienia)

„Chopin i nie tylko…” – koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim im. T. Wrońskiego, 22.IV.2010 r. godz. 17.00 (wstęp bezpłatny)