Opublikowano: 14 kwietnia 2014

W dniu 11 kwietnia 2014 roku odbył się XXVI Kiermasz palm i pisanek wielkanocnych organizowany przez Muzeum oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddziału Piotrkowskiego. Kiermasz jak co roku odbył się w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową i cieszył się niezwykłym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Trzeba podkreślić, że frekwencja była większa niż w zeszłym roku. Twórcy ludowi reprezentowali region rawski, opoczyński, brzeziński oraz piotrkowski. Można było zakupić tradycyjne palmy, pisaki wykonane metodą batikową oraz skrobaną, koronki, hafty, wycinanki i kwiaty z bibuły. Urozmaiceniem były nowe formy ozdób wielkanocnych w postaci koszyczków oraz kogucików zrobionych na szydełku. Twórczynie prezentowały w jaki sposób wykonuje się palmy oraz tradycyjne pisanki, tłumaczyły również symbolikę wzorniczą i kolorystyczną. Nasi najmłodsi uczestnicy kiermaszu mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych, o których opowiadały najstarsze twórczynie ludowe. Odwiedzający w tym dniu Muzeum mogli obejrzeć czasową wystawę wielkanocną „Z żywym kurkiem po dyngusie” i poczuć atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W Kiermaszu wzięło udział 22 twórców ludowych byli to : Halina Benderz, Mariusz Bogusławski, Genowefa Kosiacka- Bąk, Józefa Marszałek, Halina Miązek, Wanda Plich, Elżbieta Pokora- Domańska, Stanisława Chmal, Gabriela Rzepka, Natalia Ślęzak, Teresa Białek, Zofia Pacan, Maria Rogulska, Krystyna Kozera, Aleksander Dutkiewicz, Teresa Madej, Barbara Kagankiewicz, Agnieszka Radomska, Anna Pokora- Pietras, Marta Kosiacka- Bąk, Wiesława Fijałkowska, Renata Zając.

Michał Pająk – Etnolog
Opiekun działu etnograficznego