Opublikowano: 21 marca 2016

Tomaszowskie Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Piotrkowski po raz XXVIII zorganizowali Wielkanocny Kiermasz Palm i Pisanek. Jak co roku cieszył się niezwykłym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego.

Największą liczbę uczestników stanowiły dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko z Tomaszowa Mazowieckiego. Twórcy ludowi reprezentowali region rawski, opoczyński, brzeziński oraz piotrkowski. Można było zakupić tradycyjne palmy, pisanki wykonane metodą batikową oraz skrobaną, koronki, hafty, wycinanki i kwiaty z bibuły. Urozmaiceniem były nowoczesne formy ozdób wielkanocnych w postaci koszyczków oraz kogucików zrobionych na szydełku. Twórczynie prezentowały w jaki sposób wykonuje się tradycyjne palmy i pisanki, tłumaczyły również symbolikę wzorniczą i kolorystyczną. Uczestnicy Kiermaszu mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych, o których opowiadały najstarsze twórczynie ludowe.
W Kiermaszu wzięło udział 18 twórców ludowych. Byli to: Weronika Gruszecka, Halina Benderz, Anna Kołodziejczyk, Halina Miązek, Wanda Plich, Gabriela Rzepka, Natalia Ślęzak, Zofia Pacan, Agnieszka Pacan, Maria Rogulska, Aleksander Dutkiewicz, Teresa Madej, Barbara Kagankiewicz, Agnieszka Radomska, Anna Pokora- Pietras, Wiesława Fijałkowska, Alicja Zimnicka, Janina Kisielińska.

mgr Michał Pająk – Etnolog
Opiekun działu etnograficznego