„Ja ileż wam winienem, o domowe drzewa” Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (Księga IV, Dyplomatyka i łowy)
Za nami spacer Pod koronami tomaszowskich drzew. Spacer pełen wspomnień, pochylenia się nad przeszłością naszego miasta. Przeszłością, której świadkami były drzewa…. Nasadzenia przy kościele Zbawiciela, przy pierwszym Miejskim Szpitalu (obecnie Centrum Kształcenia Ustawicznego), w pierwszym Parku Miejskim – Parku im. Jana Serafina Rode, przy kościele pw. św. Antoniego – zaskakują. Znaleźliśmy wśród nich prawdziwe perełki dendrologiczne: dęby błotne, klony tatarskie, brzozę czarną, limbę, czeremchę amerykańską, glediczje trójcierniowe. Drzewa, które towarzyszą Tomaszowianom od ponad stu lat… Bardzo dziękujemy Państwu za obecność, zaangażowanie, zainteresowanie… To motywuje do dalszej pracy. Szczególnie dziękuję za współpracę merytoryczną Pani Małgosi Godlewskiej z Mapy Drzew Łodzi, a księdzu Bogusławowi Sebeście za piękną opowieść o ulubionych drzewach. Dziękuję także Panu Markowi Kubackiemu i Szymonowi Iwanowskiemu z Mapy Drzew Łodzi za obecność i cenne uwagi.
Magdalena Sepkowska
Fot. Marzanna Majewska














