Opublikowano: 26 czerwca 2009

Za dwa lata, w 2011 r., minie setna rocznica powstania największego tomaszowskiego zakładu pracy – Tomaszowskiej Fabryki  Sztucznego Jedwabiu ( TFSJ).
Rozpoczęły przygotowania do obchodów tego ważnego wydarzenia. Powstał komitet koordynujący działania związane ze wspomnianymi przygotowaniami. Na czele komitetu stanął Zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego p. Waldemar Wendrowski.

W przygotowaniach do tak ważnego wydarzenia w dziejach miasta nie mogło zabraknąć oczywiście najstarszej tomaszowskiej placówki kulturalnej, tomaszowskiego Muzeum.
Za realizację części naukowej obchodów setnej rocznicy powstania TFSJ, w skład której wejdzie sesja naukowa oraz wystawa czasowa, odpowiadać będzie właśnie Muzeum.

Do chwili obecnej w zbiorach działu historii tomaszowskiego Muzeum znajdowało się ok. 300 eksponatów związanych z historią TFSJ ( później , po wojnie Wistom).
W ostatnich dniach zbiory związane z TFSJ uległy znacznemu powiększeniu. Odpowiadając na apel komitetu przygotowującego jubileuszowe obchody, dwaj byli pracownicy WISTOMU, pp.Zygmunt Dziedziński i Zdzisław Raczyński przekazali do Muzeum uratowane przez siebie bezcenne dokumenty dotyczące kilkudziesięciu lat istnienia TFSJ – Wistom. Wśród uratowanych i przekazanych eksponatów najwięcej dotyczy okresu międzywojennego, choć zdarzają się nawet perełki – dokumenty pochodzące jeszcze sprzed I wojny światowej, czyli lat, kiedy TFSJ powstawała.

Wśród przekazanych do Muzeum eksponatów znajdują się mapy terenów należących do fabryki, plany techniczne poszczególnych hal i budynków fabrycznych.
Dzięki wspomnianemu gestowi pp. Dziedzińskiego i Raczyńskiego ogólna ilość eksponatów związanych z TFSJ – WISTOM powiększyła się w dziale historii do ponad 430.
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie liczba zabytków ulegnie dalszemu zwiększeniu.

22 czerwca br. w tomaszowskim Muzeum miała miejsce uroczystość wręczenia dyplomów pamiątkowych pp. Dziedzińskiemu i Raczyńskiemu. W czasie uroczystego spotkania , w którym wziął udział p. Waldemar Wendrowski – Zastępca Prezydenta Miasta, podziękowano ofiarodawcom za ich piękny gest oraz omówiono dalsze plany działania komitetu koordynującego przygotowania do jubileuszu TFSJ.

Dokumenty dotyczące  historii TFSJ przekazane do muzeum przez pp. Dziedzińskiego i Raczyńskiego

Wręczanie dyplomów pamiątkowych dla ofiarodawców. Dyplomy wręcza opiekun działu historii tomaszowskiego Muzeum st. Kustosz Andrzej Kędzierski

p. Zygmunt Dziedziński i p. Zdzisław Raczyński omawiają pochodzenie i treść dokumentów przekazanych do Muzeum

mgr Andrzej Kędzierski