Dział sztuki, jako jeden z najmłodszych działów Muzeum, swoją działalność rozpoczął w latach 70. XX wieku. Pierwszym skatalogowanym eksponatem było biurko z nadstawką w stylu biedermeier. Eksponat został przeniesiony z działu gospodarczego do działu sztuki w roku 1971 i tą datę należy przyjąć za początek jego powstania i gromadzenia zbiorów.
W zbiorach działu znajdują się meble z przełomu XIX/XX w., które w dużej części pokazane są na stałej ekspozycji, rzeźby: „Chrystus Ukrzyżowany” z II poł. XVIII wieku, św. Florian i św. Jadwiga z XIX wieku, pochodzące ze wsi Poręba w pow. opoczyńskim, woj. łódzkie. Na uwagę zasługują zbiory malarstwa. Jednym z najcenniejszych jest obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem namalowany na płycie miedzianej w I poł. XVIII w. przez nieznanego autora. Należy również wymienić „Portret hr. Tomasza Ostrowskiego” z przełomu XIX/XX w. Obraz jest kopią wykonaną przez Leona Biedrońskiego wg Marcello Bacciarellego. W dziale znajdują się obrazy z okresu międzywojennego m.in. Kazimierza Sadłowskiego, Wacława Chodkowskiego, obrazy o tematyce wiejskiej Antoniego Lubowieckiego oraz grafiki Tadeusza Seweryna, rysunki Hermana Strucka z 1915 roku.
Lata 70. XX w. zapoczątkowały zbiór malarstwa współczesnego. W tym okresie odbyły się w Tomaszowie plenery malarskie, skupiające warszawskie i łódzkie środowisko artystyczne. Wczesną twórczość zaprezentowało wielu młodych artystów, dziś doskonale znanych na rynku sztuki. W zbiorach z działu malarstwa, znajdują się obrazy takich artystów jak: Burke Edmund, Garboliński Wiesław, Kustrzyński Ryszard, Lasik Paweł, Liberki Benon, Liberska Krystyna, Lenica Alfred, Luteracki Jarosław, Panfil Józef, Szonert Andrzej, Węg Martta. Z działu grafiki: Chojnacki Grzegorz, Gawron Stanisław, Krzywka Ryszard, Płonka Romuald, Płóciennik Henryk, Skierska Maria, Wolański Tadeusz.
Obok wymienionych zabytków, w dziale zgromadzonych jest wiele innych przedmiotów sztuki użytkowej: wymienić należy empiryczne XVIII wieczne świeczniki ścienne, XIX wieczne kandelabry, secesyjny album ze zdjęciami, zegary, lampy, itp.
Przy gromadzeniu zbiorów preferuje się muzealia o charakterze regionalnym.