Album z Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu

Opublikowano: 1 kwietnia 2017

Jednym z ciekawszych zabytków działu historycznego jest katalog próbek Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu przekształcony na album ze zdjęciami.
Album składa się z kart z podwójnej tektury, przedzielonych bibułą ochronną. Okładka usztywniona koloru niebieskiego, grzbiet przeszyty czarną tasiemką. Na przedniej stronie okładki  napisy – w części górnej SOC. AN. FABRIQUE DE SOIE ARTIFICIELLE DE TOMASZOW A TOMASZOW MAZOW. POLOGNE; w części dolnej – COLLECTION DES NUANCES NO NO 537 – 1016  1928. Wewnątrz na 12 stronach znajdują się zdjęcia pracownic Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu (późniejszy TZWC „Chemitex – Wistom”) w liczbie 141. Na odwrocie zapisane są imiona i nazwiska kobiet oraz informacje dotyczące dat urodzenia, czasu pracy w zakładach „Chemitex – Wistom”, stanowiska pracy. W niektórych przypadkach dane są niepełne. Album ten stanowi interesujący przyczynek do historii Tomaszowa oraz największego zakładu pracy na terenie miasta.