Chrzcielnica z kościoła św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim

Opublikowano: 1 kwietnia 2016

Rok 2016 to rok szczególnego jubileuszu ze względu na przypadającą 1050 rocznicę Chrztu Polski. W 966 roku, Słowiański książę Mieszko przyjął religię chrześcijańską, co miało nie tylko wymiar duchowy, ale przede wszystkim polityczny. Zabytków z tego okresu jest stosunkowo niewiele, ze względu na czas jaki upłynął od tego wydarzenia. Również w naszym Muzeum nie posiadamy przedmiotów, czy dokumentów bezpośrednio związanych z tym odległym okresem.
Warto jednak przy tej okazji zaprezentować dużo młodszy zabytek, który w pewien sposób łączy się z tą ważną rocznicą. Jest to zabytkowa chrzcielnica z kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to misa z blachy miedzianej, kowalskiej roboty. Jej średnica wynosi 36,5 cm, głębokość – 17,5 cm. Została ona wykonana najprawdopodobniej w 1864 r., tj. w okresie kiedy powstał kościół p.w. św. Antoniego. Została ona zdemontowana w 2009 r. z powodu pęknięcia.
Gabriela Ziółkowska

chrzcielnica.jpg