Codzienność kuracjusza w uzdrowiskach na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX i początku XX wieku, Elżbieta Mazur, Warszawa 2016 r.

Opublikowano: 4 stycznia 2022

Fragment wstępu

„Dzieje uzdrowisk na ziemiach polskich nie cieszyły się dotąd wielkim zainteresowaniem historyków. Więcej uwagi poświęcali temu zagadnieniu lekarze balneolodzy i klimatolodzy.

Lecznicze właściwości klimatu i wód źródlanych występujących w zdrojowiskach nie są przedmiotem moich zainteresowań. Inspiracją do podjęcia poszukiwań badawczych stał się powrót do lektury Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna, w której tłem do rozważań filozoficznych było życie głównych bohaterów w sanatorium przeciwgruźliczym.

Właśnie owa codzienna egzystencja, czas spędzany nie tylko na leczeniu ale także na rozrywce, wnętrza sanatoriów, sale balowe i koncertowe, deptaki, pijalnie wód, miejsca widokowe, to wszystko dla mnie historyka kultury materialnej, jest najbardziej interesujące. We współczesnej literaturze przedmiotu zagadnienia te zostały pominięte. Autorzy licznych monografii o uzdrowiskach, życiu codziennemu w sanatoriach nie poświęcali wiele uwagi.

Cennymi materiałami źródłowymi, dla moich badań, były przede wszystkim prace lekarzy zajmujących się lecznictwem uzdrowiskowym i praktykujących w miejscowościach leczniczych, przewodniki i poradniki dla przyszłych kuracjuszy oraz artykuły prasowe, zamieszczane głównie na łamach pracy medycznej, a także w pewnej mierze pamiętniki z epoki.”

E. Mazur

Codzienność kuracjusza w uzdrowiskach na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX i początku XX wieku  to kolejny tytuł, który wzbogacił zbiory muzealnej  biblioteki.

Autorka w czterech rozdziałach :

I Rozwój uzdrowisk w zaborze austriackim
II Rozwój uzdrowisk w Królestwie Polskim i zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego
III Życie codzienne kuracjuszy w uzdrowiskach galicyjskich
IV Życie codzienne kuracjuszy w Królestwie Polskim i zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego,

w wyczerpujący i przystępny dla czytelnika sposób omawia zagadnienie.

W rozdziale III wątek regionalny – krótka informacja o Inowłodzu i zdjęcia z tego okresu.

Serdecznie zapraszam do lektury powyższego tytułu i korzystania ze zbiorów biblioteki w Muzeum w Tomaszowie Maz. im. A. hr. Ostrowskiego.

Opracowała J. Goździk