Dziennik Praw. T. 3 -68

Opublikowano: 1 stycznia 2015

Dziennik Praw. T. 3 -68 ( zbiór niekompletny) Warszawa, Drukarnia Rządowa Okręgu Naukowego Warszawskiego, 1800 – 1887, w jęz. polskim i rosyjskim.

Zbiór XIX – wiecznych dekretów, postanowień królewskich i rządowych wydanych w imieniu „Najjaśniejszego Aleksandra I, Cesarza Wszech Rosji, Króla Polskiego, etc., etc. …” ( oraz później w imieniu Mikołaja I). Cenne źródło wiedzy dla historiografów i specjalistów prawa. Zawiera przepisy obowiązujące w Królestwie polskim w okresie zaborów. Dotyczą one m.in. interesów politycznych, administracyjnych, sadowych, wojskowych, Wydziału Policji, Izby Obrachunkowej.
Opublikowany jest pełny Kodeks Cywilny, prawo o szlachectwie w Królestwie Polskim, kodeks kar głównych i poprawczych oraz sprawy dotyczące konfiskaty majątków.
Dzieło należało niegdyś do Rodziny Ostrowskich. Na stronach tytułowych widnieją pieczęcie z herbem rodowym i sentencją łacińską w otoku : „ Intitium Sapientia Timor Domini”

Przygotowała mgr Jolanta Goździk

dscn2137.JPG dscn2139.JPG