Elżbieta Z. Wichrowska TWOJA ŚMIERĆ

TWOJA ŚMIERĆ
Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku
Antoni Ostrowski
Życie najlepszej żony opisane przez czułego jej małżonka dla kochanych dzieci
Dziennik moich uczuciów, czyli elegia serca

„ Kiedy pojawia się dziennik intymny w polskiej kulturze literackiej? To pytanie, na które odpowiadają odnalezione i opracowane przez Elżbietę Z. Wichrowską teksty Antoniego Ostrowskiego :
Życie najlepszej żony opisane przez czułego jej małżonka dla kochanych dzieci oraz Dziennik moich uczuciów, czyli elegia serca, pisane w szczególnych okolicznościach osobistego dramatu, śmierci ukochanej żony, w samym środku wojennej zawieruchy, agonii pod Lipskiem napoleońskiej Europy. Autorka stawia zasadnicze pytania dotyczące ewolucji polskiego piśmiennictwa użytecznego (dzienników, korespondencji, marginalnych zapisków osobistych) przełomu XVIII i XIX wieku. Przywołany tu obszerny materiał źródłowy, najczęściej dotąd nieznany, łączy wartość dokumentu historycznego od czasów Sejmu Wielkiego po schyłek Księstwa Warszawskiego z cennym materiałem biograficznym, pozwalającym przyjrzeć się istotnym procesom, którym uległo ówczesne piśmiennictwo. Można powiedzieć, że bohaterem książki Elżbiety Z. Wichrowskiej jest : język uczuć, język intymnego dialogu z Bogiem, ojczyzną, żoną, dziećmi, a przede wszystkim dialogu z sobą, język mówienia „o sobie””.

Książka p. Elżbiety Z. Wichrowskiej, TWOJA ŚMIERĆ. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Antoni Ostrowski, Życie najlepszej żony opisane przez czułego jej małżonka dla kochanych dzieci oraz Dziennik moich uczuciów, czyli elegia serca, została wydana przez Wydawnictwo Spectrum Press w 2012 r.

Powyższe wydawnictwo zostało wzbogacone autografem autorki, którą z ogromną przyjemnością gościliśmy w Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego 7 czerwca bieżącego roku. Tytuł dostępny jest w czytelni biblioteki tomaszowskiego muzeum.

J. Goździk – opiekun zbiorów

20190627_110021.jpg