W XIX i XXX wieku ważnym, świadczącym o zamożności elementem damskiego stroju ludowego była biżuteria tj. naszyjniki, wstążki, spinki czy szpilki do włosów. Ozdoby najczęściej kupowane były na jarmarkach czy odpustach i zakładane do ubioru odświętnego.
W zbiorach działu etnograficznego znajduje się wiele ozdób. Obiektem miesiąca listopada jest „Grzebień do ślubnego uczesania” ( nazwa gwarowa: „ grzebień”) o numerze inwentarzowym MT/E/3875 . Obiekt jest wyrobem fabrycznym, wykonanym z masy plastycznej w kolorze ciemno brązowym. Wymiary zabytku to: długość – 13 cm, szerokość boków – 7 cm, szerokość centralnej części – 6,5 cm. Grzebień posiada 28 zębów. Górna część jest zdobiona wzorem symetrycznym zawierającym motywy słońca i tzw. „ brylanciki”. W części centralnej zdobienia wzór o kształcie przecinających się podwójnych linii uzupełniony również „ brylancikami” i podwójnymi nawiasami po oby stronach przeciętych linii. Między zębami grzebienia przepleciona jest biała wstążka. Grzebień przeznaczony był do uczesania ślubnego. Z wywiadu wiadomo, że zakupiony został „w mieście”, w 1920 r. przez Mariannę Szczepańską z Jasienia na własny ślub.
Obiekt zakupiony został do zbiorów tomaszowskiego Muzeum w 1971 r. Kartę katalogu naukowego opracowała p. Mirosława Jastrzębska (etnograf, kierownik działu etnograficznego w latach 1957 – 1982).
Dorota Bill – Skorupa
Dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego