Opublikowano: 6 lipca 2018

Historia Zakładów Przemysłu Wełnianego im. Marcelego Nowotki „TOMTEX” w Tomaszowie Mazowieckim 1857 – 1949 –  dokument został odnaleziony podczas prac porządkowych w zakładzie i przekazany w darze do biblioteki Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Maszynopis poprzedzony jest wstępem autorstwa p. Bohdana Borysławskiego :

„Tomaszów Mazowiecki jako jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, tak w okresie obecnym jak i w okresie rozkwitu, datującego się od 1857 r. posiadał znaczną ilość fabryk jak i warsztatów rękodzielniczych. Jedną z większych fabryk była fabryka Zusmana Bornsteina obecne Zakłady Przemysłu Wełnianego im. M. Nowotki „Tomtex”.

Pełne odtworzenie historii przedsiębiorstwa jest trudne z uwagi na brak dokumentów źródłowych. Niemniej jednak z zebranych materiałów, oraz w oparciu o przeprowadzone rozmowy z byłymi pracownikami odtworzono dzieje tego zakładu.

Ówczesna fabryka Z. Bornsteina przechodzi różne koleje losu od dynamicznego rozwoju, aż po okres zastoju, który miał swoje podłoże w wielkim kryzysie światowym w latach dwudziestych.

Wybuch II wojny światowej przerwał dalszy rozwój fabryki, by po latach okupacji hitlerowskiej jako przedsiębiorstwo państwowe uczestniczyć w rozbudowie miasta i kraju dając pierwszą produkcję już pod koniec roku 1945.”

Tekst  J.G.

20180706_163623.jpg