Juliusz hr. Ostrowski, KSIĘGA HERBOWA RODÓW POLSKICH

Opublikowano: 2 stycznia 2017

Juliusz hr. Ostrowski, KSIĘGA HERBOWA RODÓW POLSKICH , t. I –III, Warszawa wydawana w latach 1897-1906.

Juliusz hr. Ostrowski, wnuk Antoniego hr. Ostrowskiego, znany heraldyk przełomu XIX i XX wieku.
Fragment przedmowy:
„ (…) W objaśnieniach do niniejszej „Księgi herbowej” posługiwaliśmy się wszystkiemi dotychczas znanemi drukowanemi źródłami heraldycznemi, nie pominęliśmy nawet wydawnictw obcych, zwłaszcza co do herbów rodzin cudzoziemskich, które otrzymały indygenta w Polsce. Czerpaliśmy nadto ze zbiorów archiwalnych, z dokumentów oryginalnych, będących w posiadaniu prywatnych zbieraczów lub rodzin.

(…)Opisy herbów kreśliliśmy z możliwa drobiazgowością, tak by każdy czytający opis mógł sobie w myśli odtworzyć postać herbu. Rysunki herbów wykonane zostały ściśle według zasad heraldyki; barwy uwydatnione zostały znakami graficznemi, których objaśnienie podane jest w słowie wstępnem.

(…)Pragnąc, ażeby „Księga herbowa” była dostępną i zrozumiałą dla wszystkich, podaliśmy poniżej krótką wiadomość o heraldyce w ogólności, ze szczególnem uwzględnieniem herboznawstwa polskiego. Spodziewamy się więc, że ta praca nasza odpowie swemu założeniu i stanie się użytecznym podręcznikiem nie tylko dla osób wyłącznie oddających się heraldyce, ale i dla szerszego ogółu zamiłowanego w pamiątkach ojczystych.”

Juliusz Rawita Hr. Ostrowski

ksiega0.JPG